BEKSIŃSCY – rzeźba i muzyka

BEKSIŃSCY – rzeźba i muzyka

06/03/2024 Wyłączono przez Maja Girycka

Politechnika Śląska, Miasto Zabrze oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zapraszają na podróż w głąb muzycznego świata Tomasza Beksińskiego połączoną ze zwiedzaniem wystawy rzeźb Zdzisława Beksińskiego.

mgw

W tej wyjątkowej podróży towarzyszyć nam będzie muzyka odtwarzana z płyt gramofonowych. Spotkanie, które odbędzie się w Kopalni Guido, 320 metrów pod ziemią, poprowadzi Bogusław Ziębowicz – animator muzycznej kultury winylowej na Śląsku i nie tylko.

Zdzisław i Tomasz Beksińscy – ojciec i syn. Zdzisław – inżynier, architekt, malarz, rzeźbiarz, fotograf, rysownik i artysta fantastyczny. Tomasz – dziennikarz i popularyzator muzyczny, prezenter radiowy, tłumacz języka angielskiego. Co ich łączy oprócz więzów krwi? Talent, nietuzinkowe podejście do otaczającego świata i miłość do muzyki. Zdzisław tworząc swoją sztukę słuchał muzyki i wraz z synem Tomaszem kolekcjonował płyty gramofonowe z muzyką świata zachodniego, która była w komunistycznej Polsce trudno dostępna. Tomasz z biegiem lat wraz z rozrostem kolekcji stał się muzycznym guru i odkrywał swój muzyczny świat realizując audycje radiowe w Polskim Radio.

Na spotkaniu w Kopalni Guido posłuchamy muzyki Tomasza Beksińskiego. Przeniesiemy się do lat osiemdziesiątych XX wieku wraz z płytami gramofonowymi z tamtego okresu odtwarzanych na gramofonie i opowieściami o Beksińskich. A oprócz tego zwiedzimy fenomenalną wystawę rzeźb Zdzisława Beksińskiego, w której światło miesza się z cieniem.

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Nauka z kulturą” realizowanego przez Centrum Kultury Studenckiej MROWISKO Politechniki Śląskiej.

Zjazd na poziom 320 10 zł. Płatne w kasie na miejscu.
Prosimy o wcześniejsze przybycie. Zjazdy na poziom 320 będą realizowane od godziny 18:00.
Konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc pod nr. tel.: 32 37 33 520.

W trakcie wydarzenia będzie możliwość skorzystania z oferty gastronomicznej Pubu Kopalni Guido, najgłębiej położonego pubu w Europie!

Organizatorzy i Współorganizatorzy:

▪️ Miasto Zabrze
▪️ Politechnika Śląska
▪️ Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
▪️ Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu
▪️ Centrum Kultury Studenckiej MROWISKO Politechniki Śląskiej
▪️ VINYLHOUSE
▪️ Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu
▪️ Teatr Nowy w Zabrzu
▪️ Filharmonia Zabrzańska