„Cecylki” – święto ludzi kochających śpiew

„Cecylki” – święto ludzi kochających śpiew

22/11/2022 Wyłączono przez Maja Girycka

Z okazji przypadającego dzisiaj wspomnienia św. Cecylii – wszystkim chórzystkom i chórzystom, muzyczkom i muzykom, organistkom i organistom, członkiniom i członkom zespołów wokalno-muzycznych, lutniczkom i lutnikom – jednym słowem wszystkim kochającym śpiew składamy serdeczne życzenia.

„Muzyka to boski sposób na przekazanie sercu pięknych, poetyckich rzeczy”. – Pablo Casals

Dziękujemy, że swoją muzyką przekazujecie naszym sercom najpiękniejsze poetyckie rzeczy.

chór

Cecylia jest jedną z najpopularniejszych świętych męczennic początków chrześcijaństwa. Jej imię wymieniane jest w tak zwanym Kanonie Rzymskim. Była nadzwyczajnej urody. Nie zawahała się jednak stracić swojego życia w młodym wieku, po to, by zyskać wieczną młodość w Chrystusie. Jest wspominana 22 listopada.

Św. Cecylia jest patronką muzyki kościelnej, chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Patronat nad muzyką kościelną przypisano jej dopiero pod koniec średniowiecza. Wiąże się to najprawdopodobniej z błędnym odczytaniem znaczenia antyfony w oficjum brewiarzowym. Mimo to powstało wiele stowarzyszeń i grup cecyliańskich, które przyczyniły się do odnowienia muzyki liturgicznej.

Święta Cecylia często przedstawiana jest jako osoba modląca się na stojąco z rękami wzniesionymi. Czasami jest w tunice z palmą męczeństwa w dłoni. Jej atrybuty to: anioł, cytra, harfa, lutnia, organy, płonąca lampka. Czasami ukazywana jest w wieńcu białych i czerwonych róż, oznaczających jej niewinność i męczeństwo.