Czego słuchali ludzie zanim powstało radio…

Czego słuchali ludzie zanim powstało radio…

21/02/2023 Wyłączono przez Maja Girycka

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zaprasza 24 lutego 2023 /piątek/ godz. 18.00 na koncert muzyki klasycznej CZEGO SŁUCHALI LUDZIE ZANIM POWSTAŁO RADIO…
koncert muzyki klasycznej

Zagrają:
Kaja Kosowska – fortepian
Krzysztof Woźniczko – altówka

Kaja Kosowska – fortepian. Pianistka młodego pokolenia, obdarzona słuchem absolutnym, niewidoma od urodzenia, dla której muzyka jest całym światem. Artystka na naszej scenie miała już okazję zagrać w maju ubiegłego roku w koncercie „Muzyka w ciemności”. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo (studia magisterskie) oraz w klasie kompozycji prof. Eugeniusza Knapika (studia licencjackie). Swoje umiejętności rozwijała podczas Kursów Mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Aleksieja Orłowieckiego, Annę Malikovą, Katarzynę Popową-Zydroń, Andrzeja Jasińskiego, Józefa Stompla, Jerzego Sterczyńskiego, Dang Thai Sona, Lee Kum Singa. Stypendystka Prezesa Rady Ministrów (2001 r.). Laureatka Estrady Młodych 42. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Często występuje z recitalami, prezentując w nich arcydzieła fortepianowe takie jak: „Maski” Karola Szymanowskiego, „Preludia”-Debussy’ego czy „Iberię” Isaaka Albeniza. Od kilku lat aktywnie uczestniczy w projektach kameralnych, współpracując z wybitnymi solistami i zespołami kameralnymi (Violapiano, Dumicz Ensemble). Jako solistka występowała z takimi orkiestrami jak Sinfonietta Cracovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach czy Filharmonia Zabrzańska.

Krzysztof Woźniczko – altówka. W 1996 r. ukończył studia na Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie altówki prof. Stefana Kamasy. Jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów dla altowiolistów, a także dla zespołów kameralnych. Największą inspiracją dla Krzysztofa pozostaje do dziś Tabea Zimmermann, która słysząc go prywatnie w 1990 r. zachęciła do wykonania solowego repertuaru altówkowego z towarzyszeniem orkiestry. Od 2007 roku współpracuje z wybitną polską pianistką Moniką Rosca, realizując projekty kameralne a także nowatorskie przedstawienia muzyczno-teatralne. W roku 2011 wspólnie z Markiem Dumiczem powołał do życia Dumicz Ensemble, w którego skład wchodzą najwybitniejsi polscy muzycy. W 2015 roku rozpoczął współpracę z pianistką Kają Kosowską, poszerzając stale repertuar miniaturowy i sonatowy. Od 2016 roku duet Kosowska-Woźniczko (vel. Violapiano) regularnie koncertuje podczas spotkań ze słuchaczami i można usłyszeć ich m.in. na antenie Polskiego Radia Katowice w ramach audycji „Czy to prawda, że…”.
 
W programie koncertu:
1. Ignacy Jan Paderewski: Menuet G-dur op. 14 nr 1
2. Ignacy Jan Paderewski: Melodia op. 16 nr 2
3. Rudolf Sierczyński: „Wiedeń miejsce moich marzeń”
4. Johannes Brahms: Walc As-durop. 39 nr 15
5. Antonin Dworak: „Humoreska” op. 101 nr 7
6. Robert Schumann: Sceny leśne op. 82 „Wejście do lasu”
7. Fritz Kreisler: „Rondino w stylu Beethovena”
8. Fritz Kreisler: „Radość w miłości”
9. Fritz Kreisler: „Piękny rozmaryn”
10. Fritz Kreisler: „Cierpienia miłosne”
11. Fritz Kreisler: „Synkopy”
12. Robert Schumann: „Marzenie” op 15
13. Fermodante Marchetti: „Fascination” (oczarowanie)
14. Edward Elgar: „Salut d’amour”
15. Franz Schubert: „Stentchen” (Serenada)
16. Zdenek Fibich: „Poemat”
17. Ludwig Van Beethoven: „Dla Elizy”

BILETY w cenie: 20 zł
REZERWACJA BILETÓW tel.: 32 248 62 40 i/lub 512 024 062, e-mail: bilety@mckrudasl.pl
KUP BILET ON-LINE na: www.mckrudasl.pl
Zapraszamy!

MIEJSKIE CENTRUM KULTURY im. Henryka Bisty
ul. Piotra Niedurnego 69  |  41-709 RUDA ŚLĄSKA
Tel. 32 248 62 40
www.mckrudasl.pl