- To wydarzenie minęło.
MotoStrefa Classic
5 czerwca, 2022 / 13:30 - 17:00
bezpłatne MotoRat – Szkoła Jazdy i Ratownictwa Drogowego, Zabrzańskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji serdecznie zapraszają na pierwszą edycję MotoStrefy Classic!
Termin: 5 czerwca 2022, godzina 13:30
Miejsce: Strefa Carnall – Zabrze, ul. Wolności 408 (za Halą Pogoń)
Miejsce: Strefa Carnall – Zabrze, ul. Wolności 408 (za Halą Pogoń)
Program
13.30 – rozpoczęcie zbiórki uczestników
14.00 – Odprawa przed paradą „Szlakiem ceglanych wież”
14.30 – parada motocykli zabytkowych i motocyklowych youngtimerów
16.00 – pozoracja wypadku motocyklowego
16.15 – rozstrzygnięcie konkursu na „Najładniejszy motocykl imprezy”, „Najstarszy motocykl imprezy” oraz „Harde Cztery Litery”
16.30 – koncert zespołu Blue Dragonfly
13.30 – rozpoczęcie zbiórki uczestników
14.00 – Odprawa przed paradą „Szlakiem ceglanych wież”
14.30 – parada motocykli zabytkowych i motocyklowych youngtimerów
16.00 – pozoracja wypadku motocyklowego
16.15 – rozstrzygnięcie konkursu na „Najładniejszy motocykl imprezy”, „Najstarszy motocykl imprezy” oraz „Harde Cztery Litery”
16.30 – koncert zespołu Blue Dragonfly
Doskonale znacie nas z organizacji szeregu imprez i ścisłej współpracy z Zabrzańskim Stowarzyszeniem Miłośników Motoryzacji. ZSMM organizowało Zabrzańskie Klasyki Nocą, czyli paradę pojazdów zabytkowych ulicami Zabrza. Tym razem kradniemy ich pomysł i koordynujemy własną paradę ulicami Zabrza, „Szlakiem Ceglanych Wież”. Liczyć będzie 9 kilometrów długości i potrwa około 20-25 minut. Przygotowaliśmy dla was krótki instruktaż, jak się w niej zachować.
Najpierw krótko, a na dole wyjaśniamy, co i jak.
- Uważaj na filtrujących ruch motocyklistów i stosuj się do ich poleceń!
- Jedź płynnie i nie rozrywaj kolumny!
- Nie musisz stosować się do wszystkich przepisów!
A teraz wyjaśnienia:
Ad. 1. Uważaj na filtrujących ruch motocyklistów i stosuj się do ich poleceń!
Paradę prócz policji i straży miejskiej wspierać będą motocykle Szkoły Jazdy i Ratownictwa Drogowego MotoRat oraz Stowarzyszenia Śmiercioodporni. Ubrani w kamizelki ostrzegawcze będą zabezpieczać co trudniejsze skrzyżowania. Uważajcie na nich, będą Was wyprzedzać lewą stroną, ale czasem będą musieli przedostać się na prawo – zróbcie im miejsce i zważajcie na motocykle. Słuchajcie też ich poleceń, aby zdynamizować przejazd.
Ad. 2. Jedź płynnie i nie rozrywaj kolumny!
Czoło kolumny będzie poruszać się z prędkością 20-25 km/h. Cała parada będzie miała co najmniej kilkaset metrów długości. Aby jak najmniej blokować normalny ruch drogowy i aby nie doszło do rozerwania kolumny, jedźcie jak najbliżej poprzedzającego samochodu – nie dalej niż 10 metrów.
Ad. 3.Nie musisz stosować się do wszystkich przepisów!
Nasza kolumna została zgłoszona odpowiednim służbom i otrzymaliśmy na nią pisemną zgodę. Będzie eskortowana przez policję i drogę zajmuje “w sposób szczególny”. Nie obowiązują was więc między innymi światła drogowe, znaki ustąp pierwszeństwa czy stop czy konieczność zatrzymywania się na przejściu, jeśli na chodniku oczekuje pieszy. Dlatego jedźcie płynnie za poprzedzającymi samochodami.
FAQ
- O co chodzi?
Jesteśmy bandą przyjaciół, która pasjonuje się motoryzacją i motocyklami. Często – im starsze, tym lepsze. W naszych żyłach może nie płynie benzyna, ale na pewno pod paznokciami mamy rdzę, a w ustach posmak oleju.
Wiosną 2016 roku postanowiliśmy sformalizować nasze swobodne prace i tak powstało Stowarzyszenie Śmiercioodporni. Nasze cele to właśnie promocja Zabrza, techniki motocyklowej, bezpieczeństwa ruchu i kultury motoryzacyjnej. Stąd też pomysł na MotoStrefę Classic! - MotoStrefa? Już o tym słyszałem…
Tak! W 2016 roku zorganizowaliśmy ogromną imprezę na parkingu Centrum Handlowego M1 w Zabrzu i chcieliśmy pobić rekord Guinessa w liczbie jednocześnie palących gumę motocykli. Wtedy nam jednak nie wyszło, bo… ulewa zmyła te plany do rynsztoka. Ale teraz chcemy zreaktywować tę markę i w nowym, jeszcze bliższym na wydaniu. - Jak to będzie wyglądać?
Wszyscy spotkamy się w wyznaczonym miejscu. Po godzinnej zbiórce, zapoznaniu się ze sobą, wymianie numerów, „misiów” i koszulek zbierzemy się w kolumnę i pojedziemy w asyście policji po turystycznej trasie wokół Zabrza. Pokażemy wam miejsca w naszym mieście, o jakich prawdopodobnie nie mieliście pojęcia. A nawet jeśli mieliście, to nigdy nie chciało się wam tam pojechać. Po tych odwiedzinach zwartą kolumną wracamy na miejsce finału i rozpocznie się część socjalizacyjna, konkursy i pokazy! - Co jest Klasykiem?
Nie zraźcie się nazwą imprezy! Klasyk nie musi być w idealnym stanie i broń Boże – nie musi mieć żółtych blach! Klasyk rozumiemy jako motocykl na tyle wiekowy, że na drogach jest go mniej niż więcej. Musi to być auto o tyle ciekawe, że ma ciekawego właściciela, który naprawdę coś o tym aucie może powiedzieć. Ale może to być też bardzo rzadki model. Ma ktoś Buella? Na pewno dopuścimy do udziału zadbanego GS500 czy wyniuchane Komara. Chcemy, by Twój motocykl miał co najmniej 25 lat. Ale jeśli jest młodszy, ale z innego powodu ciekawy… wbijaj! Ale na pewno nie dopuścimy… - Co nie jest Klasykiem?
Stanowczo będziemy walczyć z butą i debilizmem. Masz fajne BMW albo Kawę? Zapraszamy. Ale jeśli przyjedziesz i zaraz zaczniesz upalać lacia, licząc na nasz poklask? Zawiedziesz się. Podziękujemy ci, a nawet wyprosimy. Walczymy z drogowymi idiotami i tak debilnym zachowaniem. Stosuj je sobie tam, gdzie pasuje. Myślimy, że każdy właściciel Klasyka rozumie też nasze pojęcie Klasyka i pojawi się, by wspólnie z nami się pobawić.
A może po prostu nie masz wiekowego sprzęta? Nie szkodzi! Wpadnij pobawić się z nami. Wyznaczymy specjalny parking dla uczestników, którzy przyjadą na motocyklach podziwiać ich starsze wersje. Niestety do udziału w paradzie już nie możemy zaprosić… - Co muszę mieć, aby w pełni wziąć udział w imprezie?
Motocykl, który w bardzo szerokim pojęciu możemy potraktować jako Klasyk. Musi być sprawny! Konieczne jest więc aktualne badanie techniczne i opłacona polisa OC. Nie przewidujemy was kontrolować, ale niewykluczone, że zawitają funkcjonariusze policji, którzy już takie uprawnienia mają.
Regulamin
- Uczestnicy Classic MotoStrefy mają całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu i środków odurzających – pod groźbą wszystkich sankcji, jakie nakłada na niego polskie prawo.
- Pojazdy uczestniczące w Zabrzańskich Klasykach Nocą muszą posiadać aktualny przegląd techniczny i ubezpieczenie OC. Zalecamy również posiadanie polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków.
- Należy dostosować się do wszystkich poleceń wydawanych przez organizatorów: przedstawicieli Stowarzyszenia Śmiercioodporni, Zabrzańskiego Stowarzyszenia Miłośników Motoryzacji i przedstawicieli podmiotów współuczestniczących w organizacji imprezy, a także policjantów i strażników miejskich.
- Wszystkich uczestników Classic MotoStrefy obowiązuje wysoka kultura osobista, zarówno na drodze, jak i na miejscu spotkania.
- Kategorycznie zabrania się wszelkich form niebezpiecznego zachowania na drodze i parkingach. Dotyczy to również „upalania” opon czy strzelania z tłumików.
- Każdy z uczestników zobowiązany jest do przestrzegania ciszy nocnej obowiązującej od godz. 22:00.
- Każdy uczestnik Classic MotoStrefy zobowiązany jest do przestrzegania wszystkich przepisów kodeksu ruchu drogowego przez cały czas trwania imprezy. Dotyczy to zarówno zachowania na miejscach parkowania, jak i uczestniczenia w ruchu drogowym.
- W sytuacji, która wykracza poza regulamin zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego i inne obowiązujące w tym zakresie ustawy.
- Spory wynikłe z faktu organizacji Classic MotoStrefy lub związane z jego organizacją uczestnicy zobowiązują się rozwiązywać w drodze wspólnych negocjacji, a w przypadku niemożliwości uzgodnienia kompromisu sprawy rozstrzygane będą przez Sąd właściwy dla siedziby Stowarzyszenia Śmiercioodporni.
- Uczestnictwo w Classic MotoStrefie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację wizerunku na stronie internetowej Stowarzyszenia Śmiercioodporni, profilach na portalach społecznościowych oraz materiałach promocyjnych.