Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Poczytanie 77. Rokita Czyta „Moją znikającą połowę” Brit Bennett

15 czerwca, 2022 / 08:00

bezpłatne
kartel
Kartel Kulturalny i Rokita Czyta zapraszają na Poczytanie 77. Rokita Czyta „Moją znikającą połowę” Brit Bennett
 
opis wydawcy:
Bliźniaczki Stella i Desiree są identyczne we wszystkim. Do czasu ucieczki z domu w wieku 16 lat. „Moja znikająca połowa” to pełna emocji historia bliskich, a zarazem odległych sobie, sióstr. Brit Bennett tworzy psychologiczne studium trudnej miłości.
 
Imponujące. Genialna druga powieść Bennett przebija nawet jej olśniewający debiut – „Publishers Weekly”
Potężna i wciągająca opowieść o kształtowaniu się tożsamości – „Kirkus”
 
W USA możesz być czarny, nawet jeśli twoja skóra jest jasna jak mleko. Wystarczy jeden przodek, jedna kropla „niewłaściwej” krwi. Bliźniaczki Stella i Desiree wychowują się w ubogiej afroamerykańskiej rodzinie na Głębokim Południu. Tam, skąd pochodzą, nie czeka ich żadna przyszłość, a jedyną szansą jest ucieczka z domu. W wielkim świecie życie, które do tej pory dzieliły, rozpada się na dwie niedopasowane połówki. Desiree wciąż należy do czarnej społeczności, a Stella zrywa kontakt z rodziną i potajemnie wychodzi za białego mężczyznę, który nic nie wie o jej przeszłości.
 
Po latach kłamstw losy sióstr rozdzielonych setkami kilometrów splotą się na nowo, gdy niespodziewanie skrzyżują się drogi ich własnych córek. Łącząc wiele wątków i pokoleń, od Głębokiego Południa po Kalifornię, od lat 50. do 90. XX w., Brit Bennett tworzy emocjonującą historię relacji dwóch sióstr i stawia jedno z najważniejszych pytań: czy jesteśmy tym, kim się czujemy, czy tym, za kogo uważają nas inni? Czym jest tożsamość? Czy, uwikłani w system ról i gier społecznych, możemy nadać ją sobie sami? Co hamuje nas przed pokazaniem innym własnego, często niejednoznacznego oblicza? Bohaterowie Bennett szukają dróg ucieczki przed światem, do którego nie chcą przynależeć, i udowadniają, że życie w zgodzie z samym sobą jest możliwe. Nawet jeśli czasem płaci się za to wysoką cenę.
–MICHAŁ NOGAŚ, „Gazeta Wyborcza”, „Książki. Magazyn do czytania”
Literaturę trzeba wymyślić od nowa. I to się dzieje na naszych oczach dzięki takim książkom jak Moja znikająca połowa Brit Bennett, wielkim powieściom, których bohaterowie i bohaterki są kolorowi, nienormatywni, doświadczający przemocy, biedni i niekoniecznie odpowiadający europocentrycznym kanonom. Bennett pokazuje, że świat nie jest czarno-biały, a kolor skóry i jego odcień mogą zaważyć na całym życiu.
–WOJCIECH SZOT, ZdaniemSzota
Brit Bennett – została okrzyknięta jedną z najbardziej utalentowanych amerykańskich pisarek młodego pokolenia. Wychowała się w południowej Kalifornii, ukończyła Uniwersytet Stanforda i Uniwersytet Michigan, na którym w 2014 roku zdobyła Hurston/Wright Award for College Writers. Jej teksty ukazywały się na łamach wielu czasopism, m.in. „The New Yorker”, „The New York Times Magazine” czy „Jezebel”. Zadebiutowała powieścią „Matki”, która długo nie schodziła z list bestsellerów, zdobywając m.in. nominację do prestiżowej nagrody PEN/Robert W. Bingham Prize. Najnowsza powieść „Moja znikająca połowa” stała się najgłośniejszą premierą 2020 r. w Stanach Zjednoczonych i została nominowana do prestiżowej National Book Award. Stacja HBO zakupiła prawa filmowe do tej bestsellerowej powieści.

Szczegóły

Data:
15 czerwca, 2022
Godzina:
08:00
Koszt:
bezpłatne
Wydarzenie Tagi:
, ,
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/1061968218034663?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22page%22%7D]%7D

Miejsce wydarzenia

RestoGym
ul. Krakowska 48
Zabrze, śląskie 41-808 Poland
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia