Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Stefan Żechowski. Transgresje

1 lutego / 17:00 - 19:00

mm

Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na wystawę Stefan Żechowski. Transgresje. Wernisaż wystawy 1 lutego 2024 o godz. 17.00 w Galerii Cafe Silesia Muzeum Miejskiego w Zabrzu.

Doskonałość warsztatowa rysunku, charakterystyczny styl portretowania, głęboka wrażliwość, obsesja na punkcie erotyki oraz udział w Szczepie Herbu „Rogate Serce” prowadzonym przez Stanisława Szukalskiego – taka charakterystyka jednoznacznie wskazuje na Stefana Żechowskiego (1912–1984), którego 40. rocznicę śmierci upamiętniamy monograficzną wystawą. Rysownik, ilustrator, malarz, pastelista, choć urodzony w Książu Wielkim, to przez ponad dwie dekady zamieszkiwał Zabrze i stworzył tu wiele swoich wybitnych prac.

Uwagę zwrócił na siebie jeszcze przed wojną, kiedy to jego ilustracje wykonane do „Motorów” Emila Zegadłowicza na równi z książką wywołały skandal obyczajowy i cały nakład powieści został skonfiskowany. Od tego właśnie zaczniemy naszą ekspozycję – od rysunków do „Zmór” i „Motorów”, prezentując oprócz nich także nieliczny ocalały egzemplarz tych ostatnich i stawiając pytanie, na ile są to wciąż prace kontrowersyjne. Erotyka i piękno kobiecego ciała były dla Żechowskiego azylem, do którego uciekał w strachu przed cierpieniem, starością, brzydotą i śmiercią, eksplorował ten temat w różnych technikach, dlatego wystawa zaprezentuje także liczne pastele Żechowskiego, w technice tej rozmiłował się bowiem w dojrzałym okresie swojej twórczości. Żech, Ziemin – bo taki przydomek nadał mu Szukalski – z trudem znosił okrucieństwo świata, stąd wiele jego prac przeciążonych jest ładunkiem emocjonalnym, jak w przypadku cykli „Wojna”, „Kryzys” i „Chora ziemia”, które będą mogli zobaczyć nasi zwiedzający.

Szczególnie pragniemy wyeksponować zabrzański okres twórczości Żechowskiego. Dlatego na wystawie zaprezentowane zostaną m.in. projekty malowideł do kościoła pw. św. Wawrzyńca w Mikulczycach nie pokazywane dotąd zabrzańskiej publiczności. Po raz pierwszy w jednym miejscu zebrane zostaną portrety patronów, które Żechowski wykonywał dla zabrzańskich szkół. Rysunki, pastele i obrazy olejne naszej najnowszej ekspozycji pochodzić będą ze zbiorów własnych Muzeum Miejskiego w Zabrzu, a także Muzeum Narodowego w Kielcach i Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej oraz z kolekcji prywatnej.

Ze względu na liczne treści o charakterze erotycznym wystawa przeznaczona jest wyłącznie dla dorosłych.

Szczegóły

Data:
1 lutego
Godzina:
17:00 - 19:00
Wydarzenie Tagi:
, , , ,
Witryna internetowa:
https://muzeumzabrze.pl/wydarzenia

Miejsce wydarzenia

Galeria Muzeum Miejskiego Café Silesia
ul. 3 Maja 6
Zabrze, śląskie 41-800 Poland
+ Google Map
Telefon:
32 777 05 01
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia