Fenomen „Sztuki słowa” w Zabrzu. Ruszają eliminacje miejskie Ogólnopolskich Konkursów  Recytatorskich

Fenomen „Sztuki słowa” w Zabrzu. Ruszają eliminacje miejskie Ogólnopolskich Konkursów  Recytatorskich

26/02/2024 Wyłączono przez admin

Sztuka słowa w Zabrzu ma już swoją tradycję i całkiem sporą grupę sympatyków, która co roku z niecierpliwością czeka na eliminacje miejskie Ogólnopolskich Konkursów Recytatorskich.

Dość wspomnieć, że w roku 2023 wzięło w nich udział ponad 150! To fenomen na skalę krajową, a jego rangę podkreśla fakt, że laureaci tych konkursów wielokrotnie zdobywają wysokie laury podczas  innych konkursów i  festiwali w całej Polsce.

Laureat 68. OKR w Turnieju Jednego aktora – Szymon Krasuski

 

„Z niczego nie ma nic” – mawiała Świętkowa – bohaterka książki „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” – zaangażowanie w zakresie „Sztuki słowa” jest w Zabrzu z pewnością ogromne.

Nie bez znaczenia są cyklicznie organizowane konkursy recytatorskie właściwie dla każdej grupy wiekowej, organizowane przez Zabrzańskie Towarzystwo Kultury Teatralnej, Towarzystwo Artystyczne T.Art oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Zabrzu. Od początku istnienia konkursy finansowane są przez Miasto Zabrze.  Mamy Ligę Recytatorską, która w tym roku obchodzi 30-lecie, od 12 lat mamy „Wierszolaki na scenę”, czyli konkurs skierowany do przedszkolaków. Mamy wreszcie eliminacje miejskie Małego Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego oraz Ogólnopolski Konkurs Recytatorski .

Wkład w popularność tego typu przedsięwzięć mają także nauczyciele i opiekunowie, którzy potrafią zainteresować swoich podopiecznych tą dziedziną sztuki. Przygotowanie do konkursu to przecież nie tylko nauczenie się tekstu na pamięć, ale też praca nad interpretacją, wyrazistością mowy, aktorskimi środkami wyrazu, umiejętności opanowania tremy. Tu potrzebne jest solidne wsparcie, a na takie z pewnością można liczyć w Zabrzu.

Organizatorzy również w tym roku zapraszają do udziału w wyżej wymienionych konkursach! Najbliższe to oczywiście Ogólnopolskie Konkursy Recytatorskie, czyli Mały OKR i 69. OKR. Na zgłoszenia do Małego OKR-u czekamy do 29 lutego, w przypadku 69. OKR-u termin zgłoszeń upływa 15 marca br.

Przydatne linki:

Mały OKR dla uczniów szkół podstawowych:

Regulamin: https://www.dropbox.com/scl/fi/rhj5o3x7c1292igqn87ru/Regulamin-eliminacje-miejskie-Ma-y-OKR-2024.docx?rlkey=m0cxjhzmndzo2wm4ey9fzrdai&dl=0

Karta zgłoszenia: https://www.dropbox.com/scl/fi/1x1et22mbjdxvl5phplln/KARTA-ZG-OSZENIA-MA-Y-OKR-2024eliminacje-miejskie.docx?rlkey=zq0bnkjl6hnu01l2bzxknwi6t&dl=0

69. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski dla uczniów szkół ponadpodstawowych i osób dorosłych:

Wszelkich informacji udziela  Katarzyna Boroń: borkasia@autograf.pl lub kboron@mdk2.zabrze.pl

KB

Zdjęcia: Gracjan Pieczko i Michał Kroworz z ZS 10