Jak zostać poetą?

Jak zostać poetą?

20/11/2023 Wyłączono przez admin

W listopadowy wieczór, a dokładniej 14.11, odbyła się promocja antologii poezji uczestników Warsztatowni – Patrzymy, gdzie pali się światło. Wydarzenie odbyło się w Sali Kameralnej Teatru Nowego im. Stanisława Bieniasza i było koronowaniem 10 lat działalności Warsztatowni literackiej. Spotkaniu prowadzonym przez Danutę Mazur towarzyszyły rozmowy z poetami o ich drodze do twórczości i efektach pracy, w postaci nie tylko promowanej antologii, ale też indywidualnie wydanych tomików poezji.

Główną częścią wieczoru był natomiast rewelacyjny koncert poetycko-muzyczny w wykonaniu Mariusza Galilejczyka – aktora Teatru Miejskiego w Gliwicach oraz Macieja Kaczora – studenta Akademii Muzycznej w Katowicach. Ich autorska interpretacja wierszy w połączeniu z doskonale skomponowaną muzyką tworzyły zaskakująco spójną całość, a profesjonalne wykonanie dostarczyło wielu emocji nie tylko poetom zasiadającym na widowni, ale też przybyłej na koncert publiczności. Wśród autorów prezentowanych tekstów znaleźli się: Anna Solecka-Bacia, Krystyna Postrzednik, Barbara Grzybek, Danuta Mazur, Vincent Kowalski, Janusz Kubiczek, Jacek Okoń, Teresa Rabijasz, Dorota Szatters, Zenon Dytko, Arleta Skurska i Iwona Wieczorek-Bartkowiak. 

Ciekawą częścią wydarzenia był także wernisaż malarstwa Beaty Hoffman. Niezwykle energetyczne  w swej kolorystyce obrazy stanowiły doskonałe dopełnienie poetyckiego nastroju tego wieczoru.

Koncert był spotkaniem poezji, sztuki, muzyki i teatru – co w rezultacie okazało się ucztą artystyczną dla wszystkich, którzy postanowili tamten wieczór spędzić właśnie w Sali Kameralnej TN.

Wszystkim, którzy chcieliby spróbować swoich sił w poezji (lub prozie) zapraszamy na kolejne spotkanie Warsztatowni literackiej:  27 listopada 2023 r. o 17.30 w Centrum Aktywności Senioralnej, ul. Stalmacha 7 (wejście od ulicy Cmentarnej).

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Projekt realizowany jest przez Towarzystwo Artystyczne T.Art i finansowany ze środków Miasta Zabrze, w ramach tzw. konkursu inicjatyw.

Katarzyna Boroń
Zdjęcia : Małgorzata Leszek