Jarmark BarbórkoweLOVE

Jarmark BarbórkoweLOVE

29/11/2021 Wyłączono przez Maja Girycka

Strefa Carnall Sztolni Królowa Luiza niebawem zmieni się w tętniące życiem miasteczko. W dniach 3-5 grudnia br. na terenie Sztolni Królowa Luiza odbędzie się pierwsza edycja jarmarku barbórkowego: BarbórkoweLOVE. Trzydniowy festiwal, dedykowany św. Barbarze, to wydarzenie utrzymane w niestandardowej konwencji, łączące tradycję z nowoczesnością. W przestrzeni pojawią się świetlne instalacje artystyczne. Transformacji poddany zostanie także szyb kopalniany. Przestrzeń niecki wypełnią stoiska sprzedażowe, oferujące zróżnicowany asortyment. Ofertę handlową uzupełnią foodtrucki.

Oficjalne rozpoczęcie BarbórkoweLOVE nastąpi w piątek, 3 grudnia o 16:00. Jarmark otworzy koncert zespołów Ciśnienie i Lód 9, które reprezentują brzmienie post rocka, jazzu, ambientu i bardzo szeroko rozumianej alternatywy, oraz Orkiestry Górniczej Kopalni Wujek. Tego dnia odbędą się również koncerty głównych gwiazd wieczoru – zespołów Bitamina oraz Vito Bambino.

W ramach festiwalu prezentowana będzie wystawa fotografii dra Piotra Muschalika pn. „Wytatuowani Śląskiem”. Wystawie towarzyszyć będzie oprowadzanie kuratorskie oraz promocja albumu o tym samym tytule pod red. dr Beaty Piecha-van Schagen, który powstał w efekcie trwającego dwa lata interdyscyplinarnego projektu. Wzięło w nim udział blisko 40 osób posiadających tatuaże o tematyce górniczej i górnośląskiej. Wspólnie z Silesią Film i Kinem Kosmos przygotowana została także projekcja filmu „Gwiazd” w reż. Jana Kidawy-Błońskiego.

Dla uczestników jarmarku odbędzie się także pokaz rzeźbienia św. Barbary w lodzie oraz liczne warsztaty. Będą to m.in. sitodruk, spacer dźwiękowy z Marcinem Dymiterem (field recording), nauka gry na trąbce, tworzenie kosmetyków z węglem aktywnym i inne.

Drugi dzień jarmarku skoncentrowany będzie na obchodach święta św. Barbary. W programie pojawią się m.in. biesiada, warsztaty tańców tradycyjnych wraz z potańcówką, czy dęty maraton. Karczmę przejmie tego dnia Kapela Fedaków oraz Parnas Brass Band. Ponadto wydarzeniu dedykowana będzie specjalna, godzinna trasa podziemna. BarbórkoweLOVE zakończą koncerty Roksany Węgiel oraz Krzikopy. Śpiew i tradycyjne instrumenty (skrzypce i akordeon) w połączeniu z nowoczesnymi instrumentami elektronicznymi i perkusją, czynią z muzyki Krzikopy niespotykaną mieszankę, zupełnie jak ma to miejsce w przypadku kultury Górnego Śląska i… samego jarmarku BarbórkoweLOVE.

Wszystkie wydarzenia, z wyjątkiem biesiady oraz biletowanych tras, są wolne od opłat. Na warsztaty obowiązują zapisy (ilość miejsc ograniczona).

Informacje dodatkowe:
Kiedy: 03 – 05 grudnia 2021 r.
Gdzie: Strefa Carnall Sztolnia Królowa Luiza, ul. Wolności 410, Zabrze.