Już wkrótce Metropolitalne Święto Rodziny

Już wkrótce Metropolitalne Święto Rodziny

10/03/2023 Wyłączono przez Maja Girycka

9 marca, w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, zorganizowana została konferencja inaugurująca XVI Metropolitalne Święto Rodziny, któremu w tym roku towarzyszy myśl „Rodzina – forum dialogu”. Tegoroczne obchody rozpoczną się 20 maja, a zakończą 4 czerwca.

Tradycyjnie, w sali Benedyktynka, zgromadzili się przedstawiciele duchowieństwa, samorządu terytorialnego, instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz mediów. Wśród przybyłych znaleźli się m.in.: patron honorowy MŚR metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, koordynator MŚR prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz zastępca dyrektora Biblioteki Śląskiej w Katowicach dr Agnieszka Magiera.

Idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 roku podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. To właśnie wtedy Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza wraz ze śp. Krystyną Bochenek zainaugurowały Metropolitalne Święto Rodziny, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się i trwa do dziś. Na program Metropolitalnego Święta Rodziny każdego roku składają się liczne wykłady naukowe, wystawy, spektakle, koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy, imprezy sportowe i wydarzenia religijne.

Konferencja inaugurująca XVI Metropolitalne Święto Rodziny

Tegoroczne świętowanie rozpocznie się w sobotę, 20 maja, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Natomiast dzień później, w niedzielę, 21 maja, o godz. 14.00, w katowickiej Katedrze p.w. Chrystusa Króla odbędzie się liturgiczna inauguracja MŚR. Msze św. w intencji rodziny będą celebrowane także w innych katedrach Metropolii Górnośląskiej, m.in. o godz. 12.15 w Katedrze p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

Ważnym wydarzeniem będzie też z pewnością pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich (Wzgórze Kalwarii) gromadząca od kilkudziesięciu lat wielotysięczny tłum pątników: mężów, ojców i synów. 4 czerwca o godz. 18.00 odbędzie się natomiast Koncert finałowy Metropolitalnego Święta Rodziny, na który zaprasza Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Szczegółowe informacje dotyczące 16. edycji Metropolitalnego Święta Rodziny znajdują się na stronie internetowej www.swieto-rodziny.pl

Źródło: UM Zabrze