Cypr – wyspa bogów pośród ziemskiego morza

Cypr – wyspa bogów pośród ziemskiego morza

09/03/2023 Wyłączono przez admin

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrociepłownia Czeladź serdecznie zaprasza na Fotograficzno-kulturową podróż Marka Czekajskiego przez Cypr.

Czy na Cyprze miała wyjść na brzeg narodzona z piany morskiej Afrodyta? Dlaczego Cypr nazywany jest wyspą miłości? Czy Cypr to unijna wyspa w Azji czy może azjatycka w Europie?

Na takie oraz wiele innych pytań z pewnością znajdziemy odpowiedź podczas kolejnego, piątego już, spotkania turystyczno-kulturowego Marka Czekajskiego zatytułowanego „Cypr – wyspa bogów pośród ziemskiego morza.”, które odbędzie się w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrociepłownia Czeladź, przy ulicy Bohnelów 47 w Czeladzi.

Tym razem prowadzący zabierze nas na „boską” wyspę Cypr, którą dzielą między sobą Republika Cypryjska i Turecka Republika Cypru Północnego. Bogata historia wyspy – ciągnąca się od czasów starożytnych, różnice kulturowe greckich i tureckich mieszkańców, różnorodna architektura, wieloreligijność, wzajemnie zazębiające się dziedzictwo kulturowe, kuchnia cypryjska będąca mariażem przede wszystkim potraw greckich i tureckich czy też niepowtarzalny smak lokalnych słodkości i delikatesowych wytworów cukierniczych, tworzą niezwykłą „mieszankę” zarówno dla ciała, ducha, jak i umysłu.

czwartek, 16 marca, o godz. 17.30. Wstęp wolny.