Książki w głowach młodych zabrzan

Książki w głowach młodych zabrzan

22/05/2024 Wyłączono przez admin

„Bez czytania człowiek nie istnieje”, co udowadniali we wtorek, 21 maja br. uczniowie zabrzańskich szkół. To właśnie wówczas na Placu Wolności zgromadziła się młodzież reprezentująca 19 szkół podstawowych i średnich podczas wydarzenia „W Zabrzu dobrze mi się czyta”.

W samo południe uczniowie przyszli na Plac Wolności, zajęli dostępne przestrzenie i rozsiedli się wygodnie. Rozkładając karty papierowych książek, zaczęli czytanie przyniesionych ze sobą książek. Zaczytywali się w beletrystyce, poezji, lekturach szkolnych i romansach. Spędzali pogodne południe wczytując się w świat bohaterów powieści. Nad głowami młodzieży dumnie prezentowały się hasła, wykonane przez uczniów, promujące czytanie.

Wydarzeniu towarzyszył konkurs na przebranie, odbywający się pod hasłem „Książki w mojej głowie”. Zdecydowana większość uczniów przeprana była w barwne stroje, często własnoręcznie wykonane. Przebrania te inspirowane były książkami, które wywołały w czytelnikach emocje, były dla nich ważne i na dłużej zapadły młodzieży w pamięci. Nie brakowało Pana Kleksa, Ani z Zielonego Wzgórza, Harrego Potera i innych bohaterów powieści.

Gdy nadszedł czas na korowód, nastąpił barwny przemarsz uczniów na Plac Teatralny. Tam pod platanami czekał na uczestników wydarzenia drobny poczęstunek. Po chwili odpoczynku i prezentacji wszystkich szkół, jury wybrało najciekawsze przebrania.

Celem wydarzenia było promowanie czytelnictwa zarówno wśród dorosłych, jak i najmłodszych mieszkańców Zabrza. Biorąc udział w wydarzeniu, zabrzańska młodzież po raz kolejny udowodniła, że „czytanie ciągle jest modne”.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Wspierania Szkoły „Nasza Trójka”, III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi, Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Fusieckiego w Zabrzu, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Zabrzu oraz Miasto Zabrze.

Tekst i foto: Katarzyna Girycka