Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru

20/03/2024 Wyłączono przez Maja Girycka

Teatr Nowy w Zabrzu zaprasza wszystkich na obchody tegorocznego Międzynarodowego Dnia Teatru 24 marca 2024 r.

Święto Teatru rozpocznie się o godz. 17.00 przedstawieniem najnowszego spektaklu „Mały Książę” w reżyserii Cezarego Domagały. Tuz po nim, po krótkiej przerwie, na dużej widowni będzie odczytanie Polskiego Orędzia na 62. Międzynarodowy Dzień Teatru.

Na koniec wieczoru Teatr zaprezentuje specjalnie przygotowany na tę okoliczność program artystyczny, w wykonaniu aktorów Teatru Nowego w Zabrzu: Joanna Romaniak, Renata Spinek, Dorota Rusek-Binowska, Dagmara Noszczyk, Jakub Piwowarczyk, Grzegorz Cinkowski, przygotowany pod opieką Marzeny Mikuły-Drabek, kierownika muzycznego i Beaty Dąbrowieckiej, p.o. Dyrektora Naczelnego.

27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji co roku Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI) publikuje na swojej stronie orędzie wybitnego artysty skierowane do teatralnych profesjonalistów, amatorów i miłośników teatru. W tym roku jego autorem jest norweski dramatopisarz, laureat zeszłorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatur – Jon Fosse. Jego przesłanie przetłumaczyła z języka norweskiego na polski Halina Thylwe.

Autorem polskiego orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru, zamawianego przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, będzie Jakub Skrzywanek, reżyser teatralny, autor tekstów, twórca instalacji performatywnych, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. Laureat Paszportu Polityki w dziedzinie „teatr” (2023).