Muzyka Ogni Sztucznych na finał
30/09/2022 Wyłączono przez adminWrzesień to miesiąc długo wyczekiwany przez koneserów muzyki, nie tylko z Zabrza, ale z całej Polski. To właśnie jesienią już od 10 lat Zabrze jest gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego.
W tym roku koncerty, które odbywały się w dniach 24-29 września, hucznie obchodzono w powodu podwójnego jubileuszu – 10 edycji festiwalu oraz 100-lecia nadania praw miejskich Zabrzu. Tak nieprzeciętne wydarzenie musiało zostać odpowiednio wystawnie uczczone. Koncerty z muzyką Maestro Pendereckiego odbyły się na poziomie 320 pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu oraz w zabrzańskiej Strefie Carnall, czyli największej postindustrialnej scenie Śląska!
W trakcie koncertu finałowego orkiestra Sinfona Varsovia pod batutą dyrygenta Jurka Dybały zagrała najlepsze utwory z repertuaru Krzysztofa Pendereckiego. Kompozycje koncertowe z dominującą rolą instrumentów smyczkowych wzbogacały nieczęsto spotykane w aranżacjach marimba i flet prosty. Muzycy zagrali takie utwory jak „Sinfonietta nr 2 na flet i smyczki”, „Muzyka na flety proste, marimbę, perkusję i smyczki” oraz „Trzy utwory w dawnym stylu”. Niezapomnianych doznań dostarczył pokaz sztucznych ogni i laserów, co wzmacniało spektakularny efekt widowiska.
To właśnie w naszym mieście w 2013 roku odbyła się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu im. K. Pendereckiego – poziom 320 w Zabrzu. Od tej pory Festiwal gromadzi corocznie tysiące melomanów, przyczyniając się do rozwoju płaszczyzny kulturalnej miasta. Doceniając wkład w promocję Zabrza w kraju, jak i za granicą, 28 września 2022 r. Rada Miasta Zabrze nadała Elżbiecie Pendereckiej Honorowe Obywatelstwo Miasta Zabrze.
Krzysztof Penderecki (1933-2020) – polski kompozytor, dyrygent, pedagog. Autor utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych i muzyki filmowej. Zdobywca czterech prestiżowych Nagród Grammy oraz kawaler najwyższego polskiego odznaczenia Orła Białego. Światową sławę zyskał dzięki takim kompozycją jak „Pasja według św. Łukasza” ora z „Tren”, utworze smyczkowym poświęconym ofiarom ataku atomowego na Hiroszimę. Jego opery i symfonie grane są na całym świecie. Jest autorem muzyki filmowej wykorzystanej m. in. w filmie Lśnienie (reż. Stanley Kubrick), Katyń (reż. Andrzej Wajda) oraz Wyspa tajemnic (reż. Martin Scorese).
Tekst i foto: Katarzyna Girycka