Odjazdowy bibliotekarz – rajd rowerowy Dwie wieże

Odjazdowy bibliotekarz – rajd rowerowy Dwie wieże

13/05/2024 Wyłączono przez admin

11 maja Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Gliwicach,
z pomocą Zabrzańskiej Masy Krytycznej i Rowerowych Gliwic, po raz kolejny udowodniły, że możliwe jest promowanie czytelnictwa poprzez aktywność na świeżym powietrzu. Obie instytucje wspólnie zorganizowały rajd rowerowy ulicami Gliwic i Zabrza, w ramach ogólnopolskiej akcji Odjazdowy Bibliotekarz, która odbywa się cyklicznie w okolicy Dnia Bibliotekarza, czyli 8 maja.
Założenia akcji są proste, a organizatorom zależy na integrowaniu się środowiska bibliotekarskiego; walce ze stereotypowym postrzeganiem bibliotekarza; promowaniu bibliotek i czytelnictwa; integracji społeczności lokalnych oraz propagowaniu roweru jako środka lokomocji.

Zabrzańsko-gliwicka edycja rajdu odbywała się pod hasłem Dwie wieże, a tolkienowskie uniwersum udało przenieść się na Śląsk, gdzie rowerzyści swój przejazd rozpoczynali pod gliwicką radiostacją, kończyli natomiast przy zabytkowej Wieży Ciśnień przy ulicy Zamoyskiego w Zabrzu.  W akcji wzięło udział ponad stu rowerzystów, których na mecie przywitał sam Gandalf. Ponadto uczestnicy mogli wziąć udział w loterii z nagrodami czy konkursie wiedzy o świecie kreowanym przez Tolkiena w swoich powieściach. Każdy z nich jednak wiedział na pewno, że przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę.

Była to także okazja do promowania przez obie Biblioteki nadchodzących wydarzeń, a w tych czytelnicy mogą naprawdę wybierać. Całości wydarzenia towarzyszyła radosna, rodzinna atmosfera sprzyjająca budowaniu lokalnych społeczności, skupiających się wokół książek. Chętni mogli także odwiedzić wystawę Carboneum w Wieży Ciśnień, której zwiedzanie do końca maja, w ramach świętowania dwudziestolecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, pozostaje bezpłatne.

Zwieńczeniem imprezy stały się gratulacje dla jej uczestników i organizatorów, które popłynęły od obecnych na miejscu Zastępcy Prezydenta Zabrza, pana Tomasza Olichwera oraz pani posłanki Krystyny Szumilas.

Tekst i foto: Krzysztof Sosna

W materiale wykorzystano informacje z: www.odjazdowybibliotekarz.org