Patrzymy, gdzie pali się światło

Patrzymy, gdzie pali się światło

19/12/2022 Wyłączono przez admin

Towarzystwo Artystyczne T. Art zaprasza serdecznie na promocję antologii poezji uczestników Warsztatowni – Patrzymy, gdzie pali się światło. Wydarzenie odbędzie się już 29 grudnia (czwartek) o godz. 18.00 w Sali kameralnej Teatru Nowego im. Stanisława Bieniasza. Wybrane wiersze przeczyta Hanna Boratyńska – aktorka Teatru Nowego w Zabrzu, a całość poprowadzi pan Maciej Szczawiński. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

warsztatownia

Jeszcze 10 lat temu zabrzańskie środowisko literackie było nieliczne i niezintegrowane. Talenty literackie w Zabrzu nie miały możliwości uczestniczenia w systematycznie prowadzonych warsztatach literackich, nie było też autorytetu, który pomógłby osobom podejmującym próby pisania tekstów literackich uniknąć błędów, znaleźć właściwą formę wyrazu, a tym samym pomógłby w rozwijaniu umiejętności pisarskich. Prowadzone od września 2013 r. warsztaty pozwoliły na integrację tego środowiska. Do tej pory skupiliśmy wokół siebie sporą grupę osób w różnym wieku, piszących poezję. Miejscem spotkań natomiast od lat pozostaje klimatyczna Galeria Piwnica w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Zabrzu.

Warsztaty od początku istnienia „Warsztatowni literackiej” prowadzi pan Maciej Szczawiński – poeta, krytyk literacki, dziennikarz i twórca radiowy, autor zbiorów wierszy, portretów (Rafał Wojaczek, który był oraz Zezowate szczęście. Opowieści o Bogumile Kobieli), licznych publikacji prasowych i dramatów zrealizowanych w Teatrze Polskiego Radia.

Do tej pory w ramach działalności „Warsztatowni literackiej” zostały wydane Poetycka mapa Zabrza, tomik poezji Spełniam się tu, za brzegiem, płyta z poezją śpiewaną Kawałek po kawałku oraz słuchowisko Z miasta historie. Poza tymi publikacjami wielu z członków Warsztatowni – nabierając wiatru w swoje poetyckie żagle – wydało już swoje własne tomiki poezji. Najlepsze wiersze uczestników warsztatów czytane są natomiast w „Poczcie poetyckiej” Radia Katowice,  goszczą również w audycji „ARTYSTYCZNE SPOTKANIA”.

Warto dodać, że organizatorem „Warsztatowni literackiej” jest Towarzystwo Artystyczne T.Art przy współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury nr 2, a projekt od początku jego istnienia finansowany jest ze środków Miasta Zabrze.

Podczas grudniowego spotkania każdy będzie mógł nieodpłatnie otrzymać naszą najnowszą publikację, a nawet poprosić o autograf zabrzańskich poetów.

Zapraszamy!

Tekst: Katarzyna Boroń