Pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego

Pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego

24/03/2022 Wyłączono przez Maja Girycka

Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów i dyrygentów, spocznie w Panteonie Narodowym w Krakowie we wtorek 29 marca, dokładnie w drugą rocznicę śmierci. Uroczystość przeniesienia prochów do miejsca ostatecznego spoczynku, połączona z pożegnaniem Mistrza, będzie miała charakter państwowy. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, a także z powodów rodzinnych, przeniesienie prochów śp. Krzysztofa Pendereckiego zostało przełożone na drugą rocznicę śmierci kompozytora. Zgodnie z tradycją urna z prochami artysty była tymczasowo złożona w krypcie bazyliki św. Floriana.

Mszę świętą żałobną poprzedzi wystawienie urny z prochami w bazylice św. Floriana. Ta część pożegnania przeznaczona jest dla rodziny oraz przyjaciół kompozytora. W kościele wystąpią krakowskie zespoły związane z śp. Krzysztofem Pendereckim: Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Chór Polskiego Radia.

Stamtąd o godz. 11.00 wyruszy kondukt żałobny, który przejdzie ulicami Krakowa – od bazyliki św. Floriana, Drogą Królewską przez ul. Floriańską, Rynek Główny, ul. Grodzką – do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Dla krakowian i wszystkich osób, które chciałyby pożegnać Mistrza, będzie to okazja do publicznego oddania hołdu i uczczenia pamięci Artysty.

Msza święta w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się o godz. 12.00. Ze względu na niewielką przestrzeń świątyni wezmą w niej udział najbliżsi i osoby zaproszone przez rodzinę kompozytora, przedstawiciele państwa, władz lokalnych oraz instytucji i środowisk artystycznych. Krakowianie mogą natomiast zgromadzić się przed kościołem ‒ na placu św. Marii Magdaleny, gdzie zostanie przygotowany telebim.

Podczas liturgii zabrzmią m.in. „De Profundis z Siedmiu bram Jerozolimy”, „Passacaglia z Serenady na smyczki”, „Lacrimosa” i „Agnus Dei” z „Polskiego Requiem” Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Chóru Filharmonii Narodowej oraz Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia – zespołu szczególnie ważnego dla Krzysztofa Pendereckiego. W wykonaniu „Lacrimosy” weźmie także udział Chór Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Prochy kompozytora zostaną złożone w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Początkowo uroczystości pożegnalne śp. Krzysztofa Pendereckiego miał zakończyć koncert cenionej przez niego artystki Anne-Sophie Mutter z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Varsovia. Jednak w obliczu działań wojennych za naszą wschodnią granicą oraz z uwagi na niewyobrażalne dramaty, jakie w tych dniach przeżywają obywatelki i obywatele Ukrainy, decyzją małżonki śp. Krzysztofa Pendereckiego program uroczystości został ograniczony, a koncert „Krzysztof Penderecki in memoriam” przeniesiono na jesień 2023 r., kiedy przypada 90. rocznica urodzin kompozytora.

Krzysztof Penderecki był jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów i dyrygentów, laureatem wielu nagród artystycznych krajowych i zagranicznych, doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, został też odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego. Światowy rozgłos przyniosły Mu utwory awangardowe takie jak „Tren Ofiarom Hiroszimy” czy „Pasja według św. Łukasza”, które zapoczątkowały pasmo Jego międzynarodowych sukcesów. W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim. Od tego czasu prowadził najbardziej znane orkiestry symfoniczne nie tylko w Europie ale i na całym świecie. Jego muzyka znalazła się między innymi w takich filmach jak ,,Katyń” Andrzeja Wajdy, „Lśnienie” Stanleya Kubricka, „Egzorcysta” Williama Friedkina, Wyspa tajemnic” Martina Scorsese i „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa.

Maestro wielokrotnie odwiedził Zabrze, uświetniając kolejne edycje, organizowanego przez Muzeum Górnictwa, Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320 w Zabrzu. To wielkie wydarzenie muzyczne udało się wspólnie przeżyć siedem razy. A trzeba wspomnieć, że założenie Festiwalu oraz pierwsza edycja, która odbyła się w 2013 roku, były prezentem dla Mistrza z okazji 80. urodzin.

Źródło informacji o uroczystościach pożegnania: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego