Rok 2021 w zabrzańskiej kulturze

Rok 2021 w zabrzańskiej kulturze

20/12/2021 Wyłączono przez Maja Girycka

Tegorocznymi laureatami Nagrody Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury zostali:

Dariusz Chojnacki, znakomity aktor teatralny i filmowy, urodził się i wychował w Zabrzu-Kończycach, który otrzymał Nagrodę: za wybitne osiągnięcia w działalności aktorskiej i za wkład w rozwój edukacji artystycznej dzieci i młodzieży z zabrzańskich szkół;

Piotr Hnatyszyn, zabrzanin, historyk, muzealnik i regionalista, który całe życie związał ze swoim miastem, który otrzymał Nagrodę za wieloletnie upowszechnianie informacji dotyczących historii miasta – w licznych pracach naukowych i artykułach i za realizację cennych projektów badawczych i wystawienniczych, przyczyniających się do zachowania tożsamości kulturowej i pokazujących Zabrze przez pryzmat jego bogatych tradycji;

Leszek Żurek, od wielu lat związany zawodowo z zabrzańską kulturą i górnictwem, który otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta w Dziedzinie Kultury w uznaniu wieloletnich zasług na rzecz Muzeum Górnictwa Węglowego, które skupiając zabrzańskie perły dziedzictwa postindustrialnego – nadaje zabytkowym obiektom nowe funkcje w sferze turystyki, życia społecznego oraz działalności kulturalnej.

W trakcie czwartkowego spotkania wręczono również Wyróżnienia Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury, które trafiły do: prof. Adama Regiewicza – za wkład w promowanie i rozwój czytelnictwa w mieście, regionie i kraju, a także za upowszechnianie wiedzy o Zabrzu zawartej w trylogii zabrzańskiej; Ewy Zajler-Płatek – za długoletnią i pełną zaangażowania pracę na rzecz zabrzańskiej kultury, a szczególnie za wkład w rozwój sztuki plastycznej oraz Pawła Dobrzeleckiego – za podejmowanie wielu cennych inicjatyw na rzecz promocji książki i upowszechniania czytelnictwa wśród mieszkańców.

opłatek
Laureaci Wyróżnienia Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury: od lewej Łucja Chrzęstek-Bar, Przewodnicząca Rady Miasta, Adam Regiewicz, Ewa Zajler-Płatek, Paweł Dobrzelecki, Małgorzata Mańka-Szulik, Prezydent Miasta Zabrze
Fot. Paweł Janicki

A poniżej przypominamy najważniejsze wydarzenia zabrzańskiego świata artystyczno-kulturalnego z mijającego roku 2021 oraz wydarzenia z roku 2020, roku który był szczególnie trudny z uwagi na obostrzenia pandemiczne.

MUZEUM GÓRNICTWA WĘGLOWEGO

Wrzesień 2020 to INDUSTRIADA, Święto Szlaku Zabytków Techniki. Muzeum Górnictwa po raz pierwszy wystąpiło w roli koordynatora INDUSTRIADY we wszystkich obiektach Szlaku Zabytków Techniki. W grudniu ceniony przez melomanów Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego – Poziom 320 w Zabrzu – ze względu na pandemię realizowany w formule on-line. Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w 2020 roku zostały wpisane przez Prezydenta RP na listę Pomników Historii jako „Zabrze – zespół zabytkowych kopalń węgla kamiennego”. Muzeum otrzymało także Wyróżnienie im. Św. Kamila, jako wyraz wdzięczności i szacunku społeczności zabrzańskiej za działalność na rzecz miasta. Marszałek Województwa Śląskiego przyznał nagrodę za Wydarzenie Muzealne Roku 2019 w kategorii „Dokonania z zakresu konserwacji” za przedsięwzięcie Konserwacja parowej maszyny wyciągowej.

W lipcu 2021 nastąpiło uroczyste otwarcie Strefy Carnall Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. To szczególna data, symbolicznie zamykająca kilkanaście lat prac rewitalizacyjnych prowadzonych w kompleksie Sztolni Królowa Luiza i Kopalni Guido. W miesiącach wakacyjnych odbył się cykl wydarzeń plenerowych pn.: CARNALL FESTIVAL, w ramach którego zrealizowano 9 koncertów na żywo. We wrześniu w Zabrzu miało miejsce oficjalne zakończenie INDUSTRIADY; przedsięwzięcie obejmowało organizację 2 dużych koncertów. Najważniejszymi laurami dla Muzeum za 2021 roku były: Nagroda im. Wojciecha Korfantego dla Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu za działalność muzealną, edukacyjną i promującą górnośląski przemysł wydobywczy w Polsce i na świecie, Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2020 w kategorii „Dokonania z zakresu konserwacji” za przedsięwzięcie Konserwacja taboru kolejowego ze zbiorów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Tytuł Obiektu XXV-Lecia w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku dla Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.

MUZEUM MIEJSKIE

W roku 2020 Muzeum przygotowało i udostępniło takie ekspozycje jak: „Świat kobiecy. Moda damska po 1918 roku” oraz „Błysk sportowego flesza”, na której prezentowanych było ponad kilkaset najlepszych zdjęć fotoreporterów z Zabrza. Warto zaznaczyć że Zabrze to jedyne miasto w regionie, które może pochwalić się tak liczną grupą wybitnych fotoreporterów sportowych: Arkadiusz Gola, Dariusz Hermiersz, Ireneusz Dorożański, Marta Grochowska, Bogusław Makar, Michał Chwieduk, Grzegorz Celejewski. Pozostałe działania wystawiennicze to m.in. „Karykatura Ślązaka”, „Krzysztof Rumin. Malarstwo i grafika” , „50 lat po finale Górnik Zabrze – Manchester City” oraz „Parki w przedwojennym Zabrzu”.

W roku 2021 przygotowano i udostępniono zwiedzającym równie ciekawe wystawy, m.in.: „Polska i niemiecka propaganda plebiscytowa w zbiorach Muzeum Miejskiego w Zabrzu” – zorganizowana była z okazji 100. rocznicy plebiscytu na Górnym Śląsku w oparciu tylko i wyłącznie o zbiory własne Muzeum. Wystawa „Erwin Sówka zorganizowana w Muzeum Miejskim w Zabrzu cztery miesiące po śmierci artysty, to hołd zabrzan Wielkiemu Ślązakowi. Zbiory malarstwa nieprofesjonalnego zabrzańskiego Muzeum oraz obrazy z kolekcji Małgorzaty Kamińskiej i Arkadiusza Goli pozwoliły upamiętnić twórczość artysty. Wystawie towarzyszył pokaz filmu o najsłynniejszym malującym górniku, autorstwa Arkadiusza Goli i Michała Szalasta pt. „Erwin Sówka, jaki był. Fragment”. Kolejna interesując wystawa: „Po trzydziestce” 30 lat Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, określanego jako „Opawska szkoła fotografii”. Z rocznym opóźnieniem spowodowanym pandemią, Instytut mógł obchodzić jubileusz upamiętnia 30. rocznicy powstania. Instytut w czeskiej Opawie znany jest ze swoich przyjacielskich kontaktów z Polską, zwłaszcza z Zabrzem, gdzie zorganizowano wystawę jubileuszową, na której zaprezentowane były prace kilkudziesięciu czeskich, słowackich i polskich studentek i studentów jak również wykładowców. Rok 2021 zamknął się wystawą „Śląskie druki religijne do 1945 roku”.

Muzeum Miejskie w Zabrzu prezentuje pełną ofertę edukacyjną dla wszystkich grup wiekowych przygotowaną w oparciu o aktualną Podstawę programową  kształcenia ogólnego dla przedszkoli i szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

TEATR NOWY

W przypadku Teatru Nowego pandemia, poza ciemnymi stronami miała też jeden pozytyw: dzięki kolejnym lockdownom udało się w miarę szybko i w miarę sprawnie przeprowadzić rozbudowę i remont budynku głównego. Za sprawą tej inwestycji wartej ponad 6 mln zł. udostępniony został balkon, w nowo zbudowanej części aktorzy otrzymali  wygodne, nowocześnie urządzone garderoby, a sala widowiskowa wydajną wentylację, oraz klimatyzację. Wyremontowano też część piwniczną i zainstalowano nowoczesne systemy zabezpieczeń. Teatr przygotował też trzy premiery, z których najtrudniejszy los miała “Królowa śniegu” w reżyserii Macieja Podstawnego. Prace rozpoczęły się na początku ubiegłego roku, premiera miała się odbyć w marcu, ostatecznie udało się doprowadzić do niej we wrześniu, na gościnnie udostępnionej scenie Domu Muzyki i Tańca. Skończyło się na dwóch prezentacjach scenicznych i półrocznej darmowej dostępności w sieci, a także udziale w kilku organizowanych online festiwalach. Ale to wystarczyło, żeby “Królowa śniegu” otrzymała Złotą Maskę w kategorii “najlepsze przedstawienie dla młodych widzów”. To drugie w ostatnich latach wyróżnienie dla zabrzańskiego spektaklu w tej kategorii – po “Morzu cichym”, które w ubiegłym roku po raz drugi zostało laureatem ogólnopolskiego Konkursu im. Dormana, dzięki czemu mogło zostać zaprezentowane za ministerialne pieniądze 20 razy w placówkach oświatowych na terenie Śląska i Opolszczyzny. Pandemia to również czas przeniesienia teatralnej aktywności do sieci. Zaczęło się od skromnego czytania bajek, felietonów i opowiadań przez naszych aktorów, potem było organizowane online “Lato w teatrze”, a skończyło na profesjonalnych realizacjach filmowo-teatralnych, takich jak “Żywi ludzie” Zb. Stryja, czy “Powstanie w nas”, przygotowane wspólnie z Filharmonią Zabrzańską. w październiku z rocznym opóźnieniem mógł też odbyć się jubileuszowy, XX Festiwal Dramaturgii Współczesnej “Rzeczywistość przedstawiona” – zdaniem wielu jeden z najbardziej udanych. A 11 grudnia po rocznej przerwie na scenę powrócił spektakl “Scroog (SKRUDŻ). Opowieść wigilijna” – tak bardzo wyczekiwany, że ma na niej pozostać nieprzerwanie aż do 15 stycznia.

FILHARMONIA ZABRZAŃSKA

Ostatnie dwa lata w działalności Filharmonii to wiele koncertów symfonicznych, oratoryjnych, popularnych, okolicznościowych. Orkiestra Symfoniczna koncertowała w wielu miastach naszego kraju. Początek roku 2020 to tradycyjnie koncerty noworoczne. Oprócz koncertu zabrzańskiego, który jak zwykle odbywa się w Domu Muzyki i Tańca, podobne koncerty orkiestra zabrzańskich filharmoników dała w Europejskim Centrum Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz w Żarach dla firmy Swiss-Krono. W sierpniu miało miejsce ważne wydarzenie, jakim było nagranie w studiu Polskiego Radia Katowice utworu zamówionego na przypadające w przyszłym roku 100 lecie Zabrza, kompozycji Henri Seroki pt. „Zabrze Symphony”. Wrzesień 2020 to tradycyjnie koncerty z okazji Święta Miasta. Ze środków Ministerstwa Kultury przy współfinansowaniu naszego miasta Filharmonia Zabrzańska zakupiła flet, trąbkę oraz akcesoria perkusyjne.

Początek roku 2021 upłynął na rejestracji filmowej koncertów karnawałowych. Na początku maja odbyła się w koprodukcji z Teatrem Nowym premiera widowiska „Powstanie w nas”. W czerwcu filharmonicy zagrali koncert podczas gali Śląskiego Centrum Chorób Serca. Na początku intensywnego dla muzyków września miał miejsce koncert galowy z okazji 60. rocznicy powstania zabrzańskiego Szpitala Miejskiego. Dzień później z towarzyszeniem Adama Makowicza zainaugurowali sosnowiecki Festival Muzyki Znanej i Nieznanej”. W połowie miesiąca ponownie koncert inauguracyjny, tym razem w Czeladzi podczas Festiwalu „Ave Maria”. Wrześniowe koncerty spięły się klamrą w Dąbrowie Górniczej – koncertem finałowym 13.tego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka. W październiku miał miejsce koncert galowy z okazji 99 urodzin miasta Zabrze. W tym samym miesiącu artyści muzycy wystąpili podczas koncertu finałowego II Festiwalu im. Wiesława Ochmana. Był to jubileuszowy 25 koncert w tym mieście.

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

Lata 2020 i 2021 dla Miejskiej Biblioteki Publicznej był bardzo pracowite, obfitujące w nagrody i wyróżnienia, oraz dużą ilość wyjątkowych wydarzeń. W roku 2020, z okazji 75-lecia otwarcia Biblioteki wydano jubileuszową publikację „Obecność słowa w Zabrzu”, opisującą działalność, wspomnienia pracowników i przekrój zagadnień literacko-humanistycznych dotyczących Zabrza. Biblioteka otrzymała Medal Bibliotheca Magna Perennisque.(BIBLIOTEKA MAGNA PERENIKWE). To prestiżowe wyróżnienie przyznawane od wielu lat przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, za wybitne dokonania lub całokształt działalności na rzecz rozwoju krajowego bibliotekarstwa i promowania czytelnictwa w społeczeństwie. Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” została przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabrzańskiej bibliotece za wyróżniającą się działalność w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Rok 2021, to opracowanie, wydanie oraz promocja kolejnego tom z serii „Dzielnice Zabrza” – „Nasz Maciejów”. Poszerzona został oferta platform cyfrowych oferujących elektroniczne zasoby. Do IBUK Libryi Śląskiej Biblioteki Cyfrowej dołączyło Legimi i EBOOKPOINT Biblio oraz Academica. Zorganizowano spotkania autorskie np. z Markiem Krajewskim, Andrzejem Pilipiukiem, Wojciechem Orlińskim czy Zbigniewem Rokitą . W Zabrzu odbyła się premiera książki „Godziny Włoskie” z udziałem wydawcy Marka Zagańczyka i tłumaczki, zabrzanki Anny Arno. Kolejny laur to II miejsce w ogólnopolskim konkursie Regionalizm-Specjalność Bibliotek” organizowanym przez czasopismo Poradnik Bibliotekarza. Trzeci rok z rzędu, wyróżniono bibliotekę w konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa 2020.

DOM MUZYKI I TAŃCA

W niesprzyjających warunkach, w jakich znalazła się branża kulturalna, próbując dostosować się do nowej rzeczywistości, Dom Muzyki i Tańca starał się dostarczyć ludziom rozrywki i umożliwić kontakt z kulturą. Niestety sporo zaplanowanych koncertów zostało przełożonych na przyszły rok, bądź zostało odwołanych. Pomimo pandemicznych obostrzeń jedna z większych w naszym aglomeracji sal widowiskowych, podobnie jak w latach ubiegłych, była miejscem prestiżowych koncertów oraz innych imprez kulturalnych. Tradycyjnie 2020 i 2021 rok nasz DMiT rozpoczął Koncertami Noworocznymi, które cieszą się ogromnym powodzeniem. W 2021 r. z powodu epidemii po raz pierwszy Koncert Noworoczny został nagrany i udostępniony w sieci. W kolejnych miesiącach odbywały się imprezy zamknięte, a także koncerty znanych i lubianych artystów. Na scenie pojawili się m.in. Dawid Podsiadło, Andrzej Piaseczny, Kortez, Sanah, Artur Rojek, Kazik Staszewski.  Z wielu innych wydarzeń artystycznych warto wymienić koncerty „Zbigniew Preisner i przyjaciele”, „Waldemar Malicki i Filharmonia Dowcipu” czy „Serce za serce”.We wrześniu i październiku 2020 roku oraz w październiku tego roku na  scenie DMiT swoje spektakle prezentował Teatr Nowy w Zabrzu, przed wszystkim nagrodzony Złotą Maska spektakl „Królowa śniegu”.

Po rocznej przerwie w czerwcu 2021 r. odbył się koncert w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny.

MIEJSKI OŚRODEK KULTURY

W 2020 roku stosownie do obowiązujących obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną, Miejski Ośrodek Kultury oraz Dzielnicowe Ośrodki Kultury były organizatorami/współorganizatorami: 171 imprez, w których udział wzięło 14 044 osób, a zajęć stałych odbyło się 641, w których wzięło udział 11 698 osób.

Natomiast w pierwszym półroczu 2021 roku, również przestrzegając wszelkich obostrzeń, odbyło się 86 imprez, w których wzięło udział 4 321 osób, a zajęć stałych odbyło się 206, w których to wzięło udział 1 906 osób. Wśród organizowanych przez MOK wydarzeń były Skarbnikowe Gody 2021 i Śląskie Spotkania Artystyczne 2021 – Łączy nas fotografia oraz Ogólnopolski Konkurs „Moja świąteczna ozdoba 2020, 12ty i 13ty Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny Kreatywne Zabrze MOMENT” 2020,  „RADOŚĆ” 2021.

KINO ROMA

Kino Roma to przeglądy filmowe nawiązujące do wydarzeń społecznych i historycznych: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest, 14. Grand OFF Festiwal im. Witolda Kona oraz pProjekty kulturalne: Muzyczny Stand-UP Czesława Mozila,“Ale kosmos! Lem na ekranie” (projekcja dokumentu „Autor Solaris” oraz filmu „Szpital Przemienienia” wraz z prelekcją, stworzenie nowej strony internetowej, mapy filmowej Zabrza oraz dokumentu „Filmowymi śladami Zabrza, z najstarszym kinem na Górnym Śląsku” w ramach projektu „Kultura w sieci”.

Dzielnicowy Ośrodek Kultury w  Biskupicach

DOK w Biskupicach to projekty: Moja świetlica – Mój świat, Młodzi Gniewni u źródeł demokracji oraz wystawa edukacyjna – program organizowany wspólnie z Zabrzańskim Stowarzyszeniem Droga.

Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Pawłowie

DOK w Pawłowie to projekt Śmieci pod lupą przy współorganizacji z Wydziałem Ekologii Urzędu Miejskiego w Zabrzu oraz projekt Twórcy stąd przy współpracy z Radą Dzielnicy, festyny dzielnicowe, jarmark adwentowy, plener malarski dla dzieci, Powsinogi – podróże międzypokoleniowe szlakami Śląska, warsztaty ceramiczne, Chór Lutnia – senioralne spotkania chóralne.

Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Kończycach

Festyny rodzinne min.: z okazji rocznicy obchodów Powstań Śląskich, dnia strażaka, warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych, działania rekreacyjno-sportowe na terenie zielonym ośrodka.

Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Grzybowicach

DOK w Grzybowicach to turnieje szachowe dla dzieci i dorosłych i Przysiądź Powstańcze – warsztaty kreatywne. 

CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ

Chociaż to najmłodsza zabrzańska instytucja kultury, to w jej strukturach znajdują się funkcjonujące i mające już swoją wyrobioną markę Telewizja Zabrze czy Nasze Zabrze Samorządowe. Rozpoczęcie przez CIK samodzielnej działalności zbiegło się w czasie z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii, a nowa instytucja udowodniła, jak duże znaczenie mają lokalne media i świetnie odnalazła się w nowej sytuacji. CIK umożliwił publiczności stały kontakt z zamkniętymi instytucjami kultury m.in.  realizując cykl „Zaproś Filharmonię do domu” czy też projekty realizowane wspólnie z Teatrem Nowym, jak np. Teatr Telewizji „Żywi ludzie”. W ramówce nie zabrakło również studia festiwalowego realizowanego podczas tegorocznej edycji Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”. Widzowie mogli m.in. zobaczyć zarejestrowany w Domu Muzyki i Tańca Koncert Noworoczny, który w tym roku musiał się odbyć bez udziału publiczności. Na antenie transmitowane są miejskie uroczystości oraz msze odprawiane w różnych parafiach miasta, a liczba wyświetleń materiałów emitowanych za pośrednictwem kanału TVZ w serwisie YouTube przekracza nawet 20 tysięcy. Do ramówki zostały wprowadzone nowe cykle: „Magazyn bardzo coolturalny”„Kawiarnia literacka” czy program „Czytelnia telewizyjna”. Ciekawostki związane z naszym miastem odkrywa „Zabrzański Baedeker”, a śląskie legendy, zwyczaje i historię naszego regionu przybliża audycja „Carbonologia”.

Na łamach Naszego Zabrza Samorządowego ukazuje siu opracowywana wspólnie z Muzeum Miejskim rubryka „Lekcja historii”, która odkrywa kolejne ciekawostki związane z różnymi obszarami życia naszego miasta. Wspólnie z Muzeum Miejskim przygotowano pocztówki z okazji setnej rocznicy III powstania śląskiego oraz z okazji urodzin Zabrza. W przyszłym roku CIK obchodzić będzie jubileusz 30-lecia funkcjonowania Telewizji Zabrze, który przypada, w roku setnych urodzin naszego miasta.

PAŃSTWOWA SZKOŁA MUZYCZNA im. STANISŁAWAA MONIUSZKI

Mijający rok był dla społeczności Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki rokiem trudnym ze względu na wprowadzone nauczanie zdalne i znacząco ograniczone możliwości występów estradowych. Pomimo tych trudności rok 2021 był rokiem bardzo udany. 15 uczniów szkoły I i II st. sięgnęło po dyplomy laureatów w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, które odbyły się w przeważającej mierze zdalnie, na podstawie zarejestrowanych i przesłanych nagrań. Jak co roku uczniowie szkoły muzycznej II st. wystąpili wraz z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej w czerwcowym w Koncercie Musica Humana. Powróciły AUDYCJE MUZYCZNE skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym oraz dzieci szkół podstawowych miasta Zabrze i cieszące się dużym powodzeniem,

LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH

W październiku, uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych w Zabrzu wzięli udział w 16.tym Pikniku Malarskim SIELSKIE KLIMATY odbywającym się w Chorzowie. W tym roku trójka uczniów: Julia Wróbel, Sonia Wilczek oraz Dobromir Wojewoda otrzymali wyróżnienia w swojej kategorii wiekowej, przyznawane przez jury składające się m. in. wykładowców Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. 23 marca w DOK w Zabrzu odbył się wernisaż najlepszych dyplomów uczniów szkoły plastycznej – Art na stART. Podczas wystawy podziwiać można było prace 7 uczniów z 3 specjalizacji t.j.: projektowanie graficzne, aranżacja wnętrz oraz fotografia artystyczna. Prezentacja wyróżnionych prac dyplomowych była alternatywą dla cyklicznego „dyplomarium” czyli wystawy prac wszystkich uczniów kończących szkołę plastyczną. Wystawa ART na stART, była efektem poszukiwań  alternatywnych form prezentacyjnych, będących wynikiem ograniczeń pandemicznych.

Bez ośrodków pracy pozaszkolnej i zaangażowania rzeszy instruktorów i nauczycieli, bez prowadzenia z dziećmi i młodzieżą „pracy u podstaw”, nie byłoby w naszym mieście tak bogatego życia kulturalnego, nie byłoby tylu odbiorców kultury. Młodzi zabrzańscy artyści brali udział w wielu konkursach i festiwalach. Zdobyli mnóstwo nagród w różnych dziedzinach działalności twórczej.

MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY NR 1

Wychowankowie i zespoły z MDK 1,  jak co roku zdobyły szereg nagród i wyróżnień na festiwalach międzynarodowych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Do najważniejszych nagród należą zdobyte przez chór Resonans con tutti: Grand Prix, złoty dyplom, najlepsze wykonanie utworu Józefa Świdra czy najlepsze wykonie utworu inspirowanego folklorem na międzynarodowym festiwalu muzyki im Józefa Świdra.

MŁODZIEŻOWEY DOM KULTURY NR 2

W 2020 roku zorganizowano miejskie eliminacje w ramach 65. oraz 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Odbyła się premiera płyty „Z miasta historie” – zbioru muzycznych opowiadań, w ramach działań Warsztatowni Literackiej.  W finale 65. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego III miejsce w dla Aldony Karskiej kategorii jednego aktora w Słupsku. To pierwszy w historii Zabrza nagrodzony monodram. W ramach XX edycji Festiwalu Dramaturgii Współczesnej zorganizowaliśmy imprezy towarzyszące: Smykom Rzeczywistość Przedstawiona i Dramaty Czytane. Z okazji przyłączenia Górnego Śląska do Polski oraz 100 lecie Powstań Śląskich zorganizowaliśmy na Dziedzińcu Kultury przy placówce: happening muzyczno-plastyczny Historia w słońcu oraz HiSTOria Śląska. Mimo czasu pandemii rok 2020 i 2021 przyniósł nam ponad 150  nagród i wyróżnień w wielu konkursach.

OGNISKO PRACY POZASZKOLNEJ NR 3

W mijających latach przeprowadzono i rozstrzygnięto konkursy „Zabrze moje miasto”, XX Zabrzański Konkurs Malowanie na ekranie „Przyjaciel wie, kiedy smutno i źle”. W ramach działań teatralnych Teatr Nieoetykietkowani przygotował premiery spektakli: „ODDECH”, „KREW”, „XOX”, „BEZ JAJ”. Grupa teatralna Rozregulowani opracowała i wystawiła spektakl:  „W słońcu się mieni” a Teatr PIK-POK przygotował zagrał spektakl „O myszy która chciała być tygrysem”. Warto przypomnieć współudział w imprezie i nagrywaniu materiału do „ŚLASKIEGO  Patrolu” w związku z rocznicą Wybuchu Powstań Śląskich oraz rejestrację słuchowiska „Jak masz na imię”.

OGNISKO PRACY POZASZKOLNEJ NR 4

W ubiegłym i bieżącym roku zorganizowało Finał XV Konkursu „Karykatura Ślązaka” oraz wernisaż wystawy przeglądowej z lat 2011 – 2019 w Galerii Cafe Silesia Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Przeprowadzono ogólnopolski turniej XIV Śląski Turniej Tańca Ulicznego „(Nie Łam się)” wraz z transmisją on-line. Wernisaż wystawy prac laureatów na zakończenie „Śląskiego Festiwal z Martwą Naturą”. W październiku zorganizowano XV edycję Andrzejkowego Turnieju Tańca Studia Tańca Ulicznego OPP4 „CET”.

Na uznanie zasługuje także działalność SPÓŁDZIELCZEGO KLUBU PLASTYCZNEGO „KWADRAT”, ORKIESTRY DĘTEJ MUZEUM GÓRNICTWA WĘGLOWEGO POD KIEROWNICTWEM HENRYKA MANDRYSZA CZY SZEROKICH DZIAŁAŃ CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH i licznych stowarzyszeń kulturalnych, dzięki którym takie wydarzenia jak: Festiwal Kwiatów, Urodziny Janoscha, Dni Papieskie, Operacja Meta, Skarbnikowe Gody czy wiele, wiele innych przedsięwzięć kulturalnych nie mogłoby zaistnieć.

Jeśli do tych wszystkich przedsięwzięć wymienić należy Metropolitalne Święto Rodziny, Festiwal Orkiestr, 24.ty Festiwal Rysowania, 26.ty Międzynarodowy Zabrzański Festiwal Organowy, uroczystości wręczenia Wyróżnień im. św. Kamila, Święto 3 Maja i obchody 100-nej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, uroczystości związane ze Świętem 11 listopada a także Międzynarodową Konferencję Naukową z cyklu Kultura Europy Środkowej, Sympozjum Fotograficzno-Socjologiczne czy Konferencję Literacką „Przed i PO. Wisława Szymborska, której prologiem było spotkanie z udziałem Michała Rusinka pt. „Nic zwyczajnego o Wisławie Szymborskiej”, to zabrzańska kultura Anno domini 2021 będzie w pełni zobrazowana.

Duże brawa dla zabrzańskiej kultury!