Skąd, dokąd i dlaczego?

Skąd, dokąd i dlaczego?

27/09/2023 Wyłączono przez Anna Franik

W pierwszy październikowy czwartek, 5 października br. zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Anny Alicji Trochim zatytułowanej „Skąd, dokąd i dlaczego?”

Anna Alicja TROCHIM urodziła się 1952 roku w Sokółce. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Stefana Gierowskiego (1977); aneksy z malarstwa ściennego u prof. Ryszarda Wojciechowskiego i struktur wizualnych u prof. Romana Owidzkiego. 

Była współzałożycielką Galerii Delfiny na Powiślu w Warszawie oraz warszawskiej grupy „Via Varsovia”. Współorganizowała wiele akcji charytatywnych, m.in. aukcje na rzecz Hospicjum Onkologicznego w Warszawie, ogólnopolska aukcja “Żywioł” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych  w Polsce i za granicą, m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej (Warszawa), w Polskim Instytucie  (Sztokholm), w Galerii Centoira (Buenos Aires), w Muzeum Sztuki w Wilnie, w Galerii Avenue Foch (Paryż), w Zachęcie (Warszawa), w Yvelines (Francja), w Centrum Sztuki Współczesnej (Warszawa),  w Galerii Delfiny (Warszawa).  Jest laureatką wielu nagród m.in.: na Festiwalu Sztuki Młodych Środowiska Warszawskiego czy Talens Company Award, 2000, Grand Prix). Prace artystki znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w  Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu czy w  zbiorach Królowej Holandii – Beatrix.

Dla malarki pierwsze spotkanie ze sztuką to spotkanie z naturą. Jako dziecko zachwyciła się tęczą i ten zachwyt, ta fascynacja towarzyszy artystce do dziś. Inspirującą była również praca na roli, którą wykorzystywała do tworzenia „obrazów” ze wschodzących zbóż.

Anna Alicja Trochim to wybitna artystka związana z nurtem Geometrystów skupionych wokół osoby Bożeny Kowalskiej. Tworzy w nurcie abstrakcji geometrycznej i op – artu  wywiedzionego z kapizmu. Wypracowała własną technikę fakturowania dzięki której powstają linie przenikających się, sprawiających wrażenie ruchu wysmakowanych barw i struktur . Obrazy są swoistą interpretacją światła i przestrzeni, wprowadzają widza w hipnotyzujący zachwyt nad wszechogarniającym pięknem.

Kuratorzy wystawy: Róża Wroniszewska i Sławomir Biały

Początek: godz. 18.00

Do zobaczenia w Galerii!