Śląski Bibliotekarz Roku

Śląski Bibliotekarz Roku

16/03/2023 Wyłączono przez admin

Grażyna Świderek, bibliotekarka i kierownik Filii nr 20 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu, została Śląskim Bibliotekarzem Roku 2022. Tym samym awansowała do ogólnopolskiego etapu konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (SBP). Gratulujemy!

Konkurs na Bibliotekarza Roku ma na celu zwrócić uwagę na działania, które wyróżniają bibliotekarza na skalę kraju.

Celem Konkursu jest zaprezentowanie w ogólnopolskim środowisku bibliotekarskim oraz wśród szerokiej publiczności tych pracowników bibliotek, którzy w całym roku 2022 wyróżnili się ponadstandardowymi osiągnięciami zasługując na wysoką ocenę i popularyzację swoich dokonań. To dzięki ich kreatywności, wiedzy i zaangażowaniu biblioteki zmieniają się, coraz lepiej zaspokajają potrzeby czytelników, modernizują lokale i wyposażenie, umiejętnie wykorzystują nowe technologie, tworzą nowoczesne serwisy informacyjne i dokumentacyjne, cyfrowe biblioteki i lokalne archiwa cyfrowe, a jednocześnie dbają o dziedzictwo i stwarzają warunki do różnorodnej społecznej aktywności” – tak o samym konkursie piszę SBP.

Konkurs jest podzielony na dwa etapy – wojewódzki i ogólnopolski. Spośród laureatów wyróżnionych w oddziałach, następnie wybierany jest ten najlepszy z najlepszych. Na szczeblu regionalnym za osiągnięcia w 2022 roku najlepszym bibliotekarzem, została Grażyna Świderek. Teraz trzymamy kciuki za powodzenie w etapie ogólnopolskim.

Grażyna Świderek jest jedną z najbardziej aktywnych bibliotekarek w zabrzańskiej Bibliotece. Dzięki jej pracy Filia nr 20, przy pl. Warszawskim 1, jest jedną z najczęściej i najchętniej odwiedzanych filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu pod względem odwiedzin oraz wypożyczonych książek. Potrafi pracować z różnymi grupami użytkowników, bez względu na wiek i do książek potrafi przekonać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe.

Całym sercem angażuje się w wydarzenia organizowane w bibliotece. Spośród wielu z nich warto wymienić chociażby: prowadzenie interaktywnych warsztatów detektywa czy warsztatów dla młodzieży „Widziałeś serial, książka jest lepsza”. Jest moderatorką zabrzańskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, prowadzi spotkania autorskie oraz udziela się w happeningach „Pociąg do Książek” oraz „Wielki Dzień Pszczół”. Chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi i szkoli nauczycieli oraz innych bibliotekarzy. Jest także sekretarzem koła SBP przy MBP w Zabrzu. Udziela się w ogólnopolskich festiwalach kryminalnych i choć właśnie tymi mrocznymi książkami się interesuje, to jest bardzo pogodną i uśmiechniętą osobą.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu