Spotkanie z cyjanotypią botaniczną, poezją i muzyką

Spotkanie z cyjanotypią botaniczną, poezją i muzyką

12/11/2022 Wyłączono przez admin

Są miejsca, w których klimat sprzyja twórczym rozmowom, rozmyślaniom i dzieleniem się cząstką swojej wrażliwości. Takim miejscem  z pewnością jest Galeria Piwnica w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2, gdzie surowy klimat cegieł doskonale komponuje się z twórczością artystów-plastyków, muzyków, czy poetów.

eliza10 listopada br. właśnie w tym miejscu odbył się wieczór z poezją, muzyką i cyjanotypią, a główną bohaterką wieczoru była Eliza Flaszewska.

Artystka  – od lat związana z Młodzieżowym Domem Kultury nr 1 w Bytomiu  – jest pasjonatką przyrody i muzyki. W jej twórczości plastycznej dominują natomiast akwarele, cyjanotypie botaniczne i rękodzieło. Przedmiotem wystawy były właśnie jej dzieła wykonane w technice cyjanotypii.

elizaCyjanotypia to jedna z najstarszych technik fotograficznych. Została wynaleziona w 1843 roku przez sir Johna Herschela, aby umożliwić kopiowanie planów architektonicznych. Eliza Flaszewska połączyła tę technikę ze swoją przyrodniczą pasją. Roślinne motywy odbite w technice cyjanotypii mają w sobie zadziwiającą lekkość i urzekają swoją prostotą.

elizaPani Eliza wydała również tomik wierszy Z zimna siwieją mi paznokcie. Wernisaż był więc jednocześnie jej wieczorem poetyckim. Wybrane wiersze Elizy Flaszewskiej zaprezentowały wychowanki Pracowni teatralnej MDK2 – Amelia Kolenda i Aleksandra Głowa, a o oprawę muzyczną zadbał Gitarowy Kwintet Egzotyczny z MDK2, pod kierunkiem  Macieja Cybulskiego.

elizaWarto dodać, że organizatorem wieczoru była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach  – Filia w Zabrzu  – w koprodukcji z Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 w Zabrzu. Ta zażyłość jest nieprzypadkowa, obie placówki mieszczą się bowiem w tym samym budynku, przy ul. 3 Maja 12.

Nieprzypadkowe, ale też niezwykle inspirujące  są jak widać również  efekty tej współpracy.

Tekst i foto: Katarzyna Boroń