Święto gimnastyki sportowej w Zabrzu

Święto gimnastyki sportowej w Zabrzu

25/03/2024 Wyłączono przez admin

W dniach 22-24 marca 2024 roku w Zabrzu organizowano Indywidualne Mistrzostwa Polski juniorów i seniorów w gimnastyce sportowej kobiet i mężczyzn. Dzięki zawodnikom i firmom, które objęły patronat nad tym wydarzeniem, zawody mogły się odbyć na najwyższym poziomie.

Do rywalizacji stanęły kobiety i mężczyźni od 14 roku życia. 

W kategorii wieloboju kobiet na najwyższym miejscu podium stanęła Marta Pihan-Kulesza (MKS Kusy Szczecin), wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski. Wśród mężczyzn w wieloboju najlepszy okazał się Sebastian Gawroński (AZS AWF Katowice).

Zawody zostały rozegrane w Hali Gimnastycznej ZSS im. Janusza Kusocińskiego w Zabrzu przy ulicy Płaskowickiej 2. Jest to profesjonalna sala gimnastyczna oddana do użytku w lutym 2021 roku. Hala uznawana jest za najnowocześniejszą salę gimnastyczną w południowej Polsce. 

W skali Polski jest to drugi pod względem wielkości tak wysoko wyspecjalizowany obiekt przeznaczony do uprawiania gimnastyki sportowej (największy obiekt – Hala gimnastyczna Leszka Blanika funkcjonuje w Gdańsku). Łączny koszt budowy i wyposażenia obiektu wyniósł około 19 milionów złotych, z czego około 8 milionów złotych Miastu Zabrze udało się pozyskać z dofinansowania Ministerstwa Sportu. Dzięki staraniom władz Miasta Zabrze, miasto oferuje szeroką gamę zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży, co w konsekwencji stawia Zabrze na pozycji jednego z liderów w dziedzinie gimnastyki sportowej kobiet i mężczyzn.

W trakcie tegorocznych 

Mistrzostw Polski miało miejsce również uroczyste zakończenie kariery zawodniczej zabrzańskiej zawodniczki Wiktorii Łopuszańskiej. Na ręce utytułowanej zawodniczki – wielokrotnej medalistki Mistrzostw Polski, uczestniczki Mistrzostw Europy i Świata – podziękowania za wkład w promowanie gimnastyki sportowej oraz promocję Miasta Zabrze w kraju i za granicą złożyli: Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Miasta Zabrza oraz Leszek Blanik, mistrz olimpijski z Pekinu, obecnie prezes Polskiego Związku Gimnastyczny. Mimo zakończenia kariery zawodniczej, Wiktoria Łopuszanska wciąż związana jest z klubem Iskra Zabrze, gdzie pod jej czujnym trenerskim okiem trenują najmłodsi zawodnicy.

Zapraszamy chętne dzieci do trenowania pod okiem wykwalifikowanej kadry w zabrzańskim Klubie Sportowym Iskra Zabrze.

Tekst i foto: Katarzyna Girycka