THE BEST OF IRENEUSZ KROSNY

THE BEST OF IRENEUSZ KROSNY

27/02/2023 Wyłączono przez admin

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zaprasza 4 marca 2023 /sobota/ godz. 18.00 na THE BEST OF IRENEUSZ KROSNY.

mck

Potrafi rozbawić każdą publiczność i to bez użycia jednego słowa. Ireneusz Krosny! Najsłynniejszy polski mim. Nie ma chyba sceny, na której nie wystąpił. Jego sztuka, poprzez czystość formy i oryginalność stylu, podbija publiczność na całym świecie. Była też wielokrotnie nagradzana na krajowych oraz zagranicznych festiwalach.

Ireneusz Krosny od 30 lat tworzy autorskie, pantomimiczne spektakle komediowe. Siła jego sztuki pochodzi z dwóch źródeł. Po pierwsze jest to kreatywność i związane z nią niezwykłe poczucie humoru. Drugim źródłem jest oryginalny własny styl. Krosny wypracował własną technikę poruszania się po scenie. Jego technika jest przezroczysta – czyli czyni każdy ruch zrozumiałym, ale nie zwraca uwagi sama na siebie i daje widzowi poczucie łatwości pracy mima. Krosny nie stosuje makijażu, w szczególności nie stosuje typowego dla mimów pobielania twarzy, i występuje zawsze w czarnym, neutralnym kostiumie. Brak zbędnych ozdobników, ogromny talent i niedający się podrobić styl to wyróżniki sztuki Ireneusza Krosnego.

THE BEST OF… to ogromna porcja fascynującego relaksu i szczerego, oczyszczającego śmiechu. Spektakl, który kradnie serca każdej publiczności!

– – – – – – – –

Recenzje:

„Trudno jest przyznać człowiekowi, który całe swe artystyczne życie poświęcił teatrowi słowa, że bywa fenomen teatru, który to słowo pomija. Tak, gdyż właśnie w kategorii TEATRU rozpatruję wydarzenie artystyczne o nazwie IRENEUSZ KROSNY. To co robi pan Krosny to jest właśnie teatr, gdzie obserwuje człowieka z jego śmiesznością, chaplinowską naiwnością, absurdem. Zdarzenia kreowane przez aktora urastają do metafory świata. Tego właśnie dokonuje w swych etiudach pan Krosny. Robi to w sposób niesłychanie prosty z ogromną vis comica. Dzieje się to wszystko bez jednego słowa i jest ogromnie śmieszne, zjednuje każdą widownię. Jest teatrem. Krosny jest sam i jest teatrem bez słowa fascynującym! Ujmującym od pierwszego gestu.”
(Jerzy Stuhr)

„Świeży, śmieszny… nie można mu się oprzeć”. („Chicago Reader”)

„Śmiech a capella: rubaszny, głupawy, ironiczny, wybuchowy, rozbrajający, totalny grupowy rechot! Czysty, naturalny nie zagłuszony śmiech na sali mamy tylko dzięki Krosnemu. Nagrywamy to skrupulatnie (bez autoryzacji) i mamy świetny materiał na podkład dźwiękowy, bez którego nie obyłby się żaden telewizyjny serial komediowy…”

„Oglądałem faceta, który grał etiudę Krosnego (nie wiem czy za jego zgodą). Niemniej… on właśnie „grał”. Najpierw był pantomimiczny gest a dopiero za tym szła treść i trudno było wyczuć, kiedy się śmiać… A kiedy widziałem Krosnego w oryginale wydawało się, że to takie łatwe i że każdy może rozbawić do łez 5 tysięcy ludzi na jednej sali.”

 – – – – – – – –

O Artyście:

Ireneusz Krosny urodził się w 1968 r. w Tychach. Naukę pantomimy rozpoczął w wieku 14 lat. W 1992 roku rozpoczął działalność sceniczną pod nazwą „Teatr Jednego Mima”. W sezonie 1995/96 Ireneusz Krosny wziął udział w trzech najważniejszych w Polsce festiwalach komediowych i wszystkie je wygrał, otrzymując trzy Grand Prix. To otworzyło mu drogę do telewizji, w której zaczął się pojawiać się w wielu programach, takich jak Kraj się śmieje. W 1997 zaczął prowadzić warsztaty pantomimiczne w szkołach teatralnych w Krakowie i Wilnie. W 1998 roku zdobył czwarte w swojej karierze Grand Prix na pierwszej edycji festiwalu komedii „Kataryniarze”. Po tych sukcesach Krosny rozpoczął karierę zagraniczną, m.in. w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie i USA. Podczas występu w USA otrzymał nagrodę „Critic’s Choice” amerykańskiej gazety artystycznej „Chicago Reader” za najlepszy spektakl w Chicago. Uzasadniając przyznanie wyróżnienia, krytycy napisali: „Świeży, śmieszny… nie można mu się oprzeć”.

Krosny występował na międzynarodowych festiwalach komedii i pantomimy m.in.: „International Mime Festival” w Chunchon w Korei Południowej, „Lachmesse” w Niemczech, „Kaukliar” w Bratysławie, Body/language festiwal w Sztokholmie, „Fringe” w Wielkiej Brytanii, „Festival du Rire” w Montreux w Szwajcarii, „Meet in Beijing” Arts Festiwal w Chinach, „Ingenio Comedy Festival” na Wyspach Kanaryjskich, „Stockholm Comedy Festival” w Szwecji i wielu innych.

Od 1996 r. Krosny wystawił kolejne premierowe spektakle: Punkt widzenia, Z przymrużeniem ucha, Nieco ostrzej, The best of… oraz Mowa ciała. Obecnie rusza w Polskę z programem symfoniczno-mimicznym. Dziś Ireneusz Krosny jest niewątpliwie najbardziej znanym mimem w Polsce a jego sztuka, poprzez czystość formy i oryginalność stylu, zyskuje coraz szerszą publiczność na całym świecie.

NAGRODY:
Grand Prix – XVI Biesiada Humoru i Satyry – Lidzbark 1995
Grand Prix XII – Przegląd Kabaretów PaKA – Kraków 1996
Grand Prix II – Mazurskie Lato Kabaretowe „Mulatka” – Ełk 1996
Kabaretowa Rewelacja Roku „Kataryniarze” – Gdańsk 1998
The Critic’s Choice The Chicago Reader – Chicago 1998 / USA
Andrzej 2000 – Nagroda im. Andrzeja Waligórskiego – Wrocław 2000
Total Theatre Award Nominacja / Festiwal FRINGE – Edinburgh 2008 / GB
Golden Rose of Montreux Best International Act – Montreux 2008 / CH


– – – – – – – – – – – – – – –
Bilety w cenie: 50 i 40 zł
Bilety grupowe (min. 10 osób) w cenie: 25 zł/os (sprzedaż wyłącznie w kasie MCK)
REZERWACJA BILETÓW tel.: 32 248 62 40 i/lub 512 024 062, e-mail: bilety@mckrudasl.pl
KUP BILET ON-LINE na: www.mckrudasl.pl
Zapraszamy!

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
MIEJSKIE CENTRUM KULTURY im. Henryka Bisty
ul. Piotra Niedurnego 69  |  41-709 RUDA ŚLĄSKA
Tel. 32 248 62 40
www.mckrudasl.pl