Udało się. Młodzi i Teatr
17/11/2024 Wyłączono przez adminO tym, jak bardzo teatr jest młodym ludziom potrzebny, doskonale wiedzą realizatorzy projektu KoMiTywa – Młodzi i Teatr. Od ponad 20 lat (z wyjątkiem okresu pandemii) projekt z powodzeniem realizowany jest w wielu placówkach oświatowych i kulturalnych, z każdą edycją udowadniając, jak bardzo te działania są w naszym mieście ważne i potrzebne!
Głównym celem projektu jest edukacja teatralna dzieci i młodzieży, poprzez udział w różnych wydarzeniach artystycznych.
W tym roku w tzw. Czytaniu dramatów wzięło udział pięć grup teatralnych (MDK2, MDK1, OPP3, ZS10 oraz jeden Teatr niezależny). Były to propozycje bardzo różnorodne w swojej estetyce, co dowodzi, jak pojemna potrafi być to forma. Niektóre z prezentacji były już gotowymi spektaklami, inne z dużym prawdopodobieństwem takimi się staną, bo kontakt z dramaturgią współczesną jest w Zabrzu częstym źródłem inspiracji dla licznych grup teatralnych.
Również prezentacje dla najmłodszych cieszyły się ogromną popularnością, zarówno wśród grup teatralnych, jak i widzów, którzy licznie oglądali ich prezentacje. Dziecięce grupy teatralne z MDK 2, MDK1, ZSK, SP 30 i OPP3 wyruszyły w miasto, by pokazywać najmłodszym widzom, jaką wspaniałą przygodą może być obcowanie z teatrem. Występy odbywały się nie tylko w przedszkolach i szkołach, ale też w Miejskim Ośrodku Kultury oraz na oddziale dziecięcym Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1.
W sumie więc 14 występów z udziałem 10 grup teatralnych (ponad 100 uczestników) obejrzało około 800 widzów! Wynik jest więc imponujący!
W tym roku organizatorzy dodatkowo zadbali również o warsztaty teatralne, prowadzone przez aktorów Teatru Nowego. Była to nie lada gratka dla młodych pasjonatów teatru. Uczestnicy mogli doskonalić swoje umiejętności w zakresie animacji lalką teatralną (grupa dziecięca) oraz improwizacji (grupa młodzieżowa).
KoMITywa – Młodzi i Teatr (projekt z inicjatywy Towarzystwa Artystycznego T.Art) od lat finansowany jest ze środków Miasta Zabrze w ramach tzw. konkursu ofert w dziedzinie kultury i dziedzictwa narodowego. Nie bez znaczenia jest bezinteresowne wsparcie projektu przez placówki oświatowe i kulturalne (Młodzieżowy Dom Kultury nr 2, Teatr Nowy, Miejski Ośrodek Kultury). Dzięki nim prezentacje mogły się odbywać w godnych wagi tego projektu warunkach, sprawiając niesłychaną radość nie tylko grającym aktorom, ale też licznie zgromadzonej publiczności.
Wszystkim zaangażowanym w projekt, także patronom medialnym, czyli Głosowi Zabrza i Rudy Śląskiej oraz Pokładom Kultury bardzo serdecznie dziękujemy!
Udało się! I mamy nadzieję, że udawać się będzie również w kolejnych latach!
Tekst i foto: Katarzyna Boroń