W areszcie o zbrodni, karze i podcaście

W areszcie o zbrodni, karze i podcaście

22/09/2022 Wyłączono przez admin

Surowe wnętrza aresztu, zamknięte cele i odgłosy kroków sprzyjały Kryminalnym Zagadkom Śląska i rozważaniom m.in. o tym, czy dożywocie to kara adekwatna do zbrodni, czy da się zwieść psychiatrów, symulując chorobę psychiczną i o tym, kto częściej słucha kryminalnych podcastów – kobiety czy mężczyźni?

W byłym areszcie śledczym na spotkaniu w ramach projektu MBP „Kryminalne Zagadki Śląska” 

Już dawno nie było takich tłumów przed wejściem do byłego aresztu śledczego w Zabrzu. Tam, w ubiegłą sobotę – 17 września 2022 r. zaplanowano spotkanie z prokurator Joanną Smorczewską oraz autorką kryminalnych podcastów Justyną Mazur. Zainteresowanie było tak duże, że organizatorzy, czyli Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu, zdecydowała o organizacji drugiego spotkania, jeszcze tego samego dnia, ale już w cieplejszym kinie Roma.

Spotkanie z prokurator Joanną Smorczewską (pierwsza z prawej) oraz autorką kryminalnych podcastów Justyną Mazur prowadził Wojciech Żegolewski

Rozmowa dotyczyła gównie jednej kryminalnej sprawy, którą przed laty żyła cała Polska. Prokurator Joanna Smorczewska zdradzała, jak przebiegało policyjne śledztwo, a Justyna Mazur jak tworzyła odcinek o tej sprawie.

Ci, którzy nie byli na tym spotkaniu w areszcie lub w kinie, mają jeszcze szansą na jego obejrzenie. Zostało ono zarejestrowane i jest dostępne na kanale Justyny Mazur, zatytułowanym ”Piąte: nie zabijaj”. Swoją relację przygotowała także Miejska Biblioteka Publiczna, do zobaczenia na swoim kanale youtube.

Tekst i foto: Katarzyna Włodarczyk