Weekend cudów, czyli zabrzański finał Szlachetnej Paczki

Weekend cudów, czyli zabrzański finał Szlachetnej Paczki

18/12/2023 Wyłączono przez admin

Szlachetna Paczka to inicjatywa tysiąca dobrych serc, które jednoczą się co roku, aby wspierać najbardziej potrzebujące rodziny w całej Polsce. Jest to inicjatywa, która łączy potrzebujących i darczyńców. Jej organizatorem jest ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiosna.

Tegoroczny finał zabrzańskiej Szlachetnej Paczki odbywał się w dniach 15-17 grudnia w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza. Jego sprawny przebieg koordynowali Katarzyna Jasińska i Tomasz Miler. Zjednoczyli wokół siebie wiele wolontariuszek i wolontariuszy, przedstawicieli służb porządkowych (m.in. strażaków, policjantów, strażników miejskich, ratowników), którzy od wielu tygodniu aktywnie działali, by każda z rodzin zakwalifikowanych do programu pomocowego otrzymała świąteczne dary.

 

Foto: Zabrzańska drużyna Szlachetnej Paczki

Wolontariusze Szlachetnej Paczki zaczynają swoją pracę już w okresie letnim, kiedy dokładnie sprawdzają każdą z rodzin zgłoszonych do programu. Dopiero po weryfikacji i fizycznym spotkaniu z rodziną określane jest czy dana rodzina kwalifikuje się do świątecznego wsparcia. Dzięki rozmowom z potrzebującymi wolontariusze przygotowują listy darów dla rodzin, aby darczyńcy mogli świadczyć pomoc indywidualnie dostosowaną do potrzeb obdarowanych rodzin.

W tegorocznej zabrzańskiej edycji Szlachetnej Paczki pomoc otrzymało 40 rodzin – głównie osoby starsze, schorowane, a także rodziny z dziećmi i dorosłymi z niepełnosprawnościami.

Darczyńcą, czyli swoistym Świętym Mikołajem może być każdy – osoba prywatna, firma, szkoła czy instytucja publiczna. Wystarczy wcześniej wybrać zakwalifikowaną do programu rodzinę, a następnie przygotować paczkę, zgodnie z indywidualnymi potrzebami rodziny. Najpotrzebniejsze często okazują się być artykuły żywności długoterminowej, środki chemiczne i higieny osobistej, a także koce i pościel.

Wspierać Szlachetną Paczkę można również wpłacając jednorazową lub miesięczną darowiznę na rzecz Stowarzyszenia Wiosna lub poprzez przekazanie 1.5% podatku na ten cel organizacji pożytku publicznego.

Więcej o inicjatywie Szlachetnej Paczki znajdziesz na https://www.szlachetnapaczka.pl

Wspólnie możemy sprawić, by każda potrzebująca rodzina poczuła magię świąt!

Tekst i foto: Katarzyna Girycka