Wieża Ciśnień

Wieża Ciśnień

10/10/2022 Wyłączono przez Maja Girycka

Wieża Ciśnień jest symbolem przemysłowego charakteru Zabrza i ciekawym obiektem architektonicznym, ze względu na swoją nietypową monumentalną architekturę. Posiada 46 metrów wysokości, i szerokość 19 metrów. Wybudowana została na rzucie ośmioboku w latach 1907 – 1909. Dostarczała wodę dla znacznej części Zabrza, Maciejowa, Sośnicy i Gliwic. Jej projektantami byli architekt August Kind i radca budowlany Friedrich Loose. W 1939 r. wieżę rozbudowano o dodatkowe piętro mieszkalno-biurowe. Koszt budowy wieży wyniósł prawie 247 tys. marek.

Obecnie wieża, w efekcie przeprowadzonych prac rewitalizacyjnych, jest obiektem służącym działalności społecznej, edukacyjnej, naukowej i kulturalnej. W kopule wieży znajduje się interaktywna wystawa pn. CARBONEUM – centrum wiedzy o węglu, nowoczesna ekspozycja łącząca w sobie funkcje centrum nauki i klasycznej wystawy edukacyjnej. Wystawa ukazuje oblicze świata pełnego węgla, węgla jako pierwiastka. 

2022 09 20 Wieza Panorama 10 fot Zawada mini

Na najwyższym poziomie znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta Zabrze i okolic. I kawiarnia z niezapomnianą atrakcją! – przeszklonym wspornikiem widokowym.

Warto podkreślić, że zrewitalizowany obiekt został niedawno nagrodzony tytułem ,,Budowy Roku 2021” (nagroda I stopnia), w kategorii Obiekty przebudowane i rewitalizowane o wartości do 23 mln zł.

Wieża Ciśnień
ul. J. Zamoyskiego 2
41-800 Zabrze
Więcej informacji na https://www.facebook.com/wiezacisniencarboneum