Wieża Ciśnień w Zabrzu już otwarta! Zwiedzaj Carboneum – centrum wiedzy o węglu.

Wieża Ciśnień w Zabrzu już otwarta! Zwiedzaj Carboneum – centrum wiedzy o węglu.

08/10/2022 Wyłączono przez admin

Licząca ponad 100 lat zabrzańska Wieża Ciśnień, zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda oraz radcę budowlanego Friedricha Loose, powraca w nowej odsłonie!

2022 09 16 Wieza AW 1569 fot Zawada mini

W efekcie przeprowadzonych prac rewitalizacyjnych wieża stała się obiektem służącym działalności społecznej, edukacyjnej, naukowej i kulturalnej. W ramach projektu wykonano prace budowlano-instalacyjne, zagospodarowanie terenu, zakupiono niezbędne wyposażenie do obiektu oraz zaprojektowano i wykonano wystawę interaktywną pn. CARBONEUM – centrum wiedzy o węglu.

Wystawa CARBONEUM – centrum wiedzy o węglu to nowoczesna ekspozycja łącząca w sobie funkcje centrum nauki i klasycznej wystawy edukacyjnej. ,,Występujący na Ziemi węgiel, z którego między innymi zbudowane są nasze ciała, powstał miliardy lat temu w jądrze pewnej gwiazdy…’’ – to słowa wstępu, które zapraszają do przeżycia wspólnej przygody w czasie zwiedzania świata pełnego węgla, węgla jako pierwiastka. Czas odkryć właściwości i zastosowanie węgla, oraz przekonać się, że węgiel naprawdę jest we wszystkim co nas otacza!

2022 09 20 Wieza Panorama 10 fot Zawada mini

Co jeszcze? Na najwyższym poziomie znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta Zabrze i okolic. I kawiarnia z niezapomnianą atrakcją! – przeszklonym wspornikiem widokowym – kawa w takim miejscu z pewnością będzie smakować wyjątkowo!

Warto podkreślić, że zrewitalizowany obiekt został niedawno nagrodzony tytułem ,,Budowy Roku 2021” (nagroda I stopnia), w kategorii Obiekty przebudowane i rewitalizowane o wartości do 23 mln zł.

*Projekt pn. Rewitalizacja wieży ciśnień zlokalizowanej w Zabrzu przy ul. Zamoyskiego 2 na cele społeczne, edukacyjne, naukowe i kulturalne współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020

Działanie 10.3. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych, Poddziałanie: 10.3.1. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – ZIT
Termin realizacji: 2018-03-12 – 2023-03-31
Wartość projektu wynosi 35 826 723,24 zł, w tym dofinansowanie – 24 706 524,19 zł.

Zabrzańska Wieża Ciśnień od 8 października 2022 r. powraca w nowej odsłonie na turystyczną i kulturalną mapę Śląska i Polski!