Wrześniowy repertuar Teatru Nowego w Zabrzu

Wrześniowy repertuar Teatru Nowego w Zabrzu

31/08/2022 Wyłączono przez Maja Girycka

Po wakacyjnej przerwie na deski Teatru Nowego w Zabrzu wracają spektakle. Wrześniowy repertuar otwiera „Okno na parlament” – sztuka wystawiona zostanie 10 września, o godz. 19.00.

Na „Stosunki prawne” wybrać będzie się można 16 września, o godz. 19.00. A już dzień później Zabrze dołączy do świętowania Metropolitalnej Nocy Teatrów. O godz. 11.00 w Teatrze Nowym w Zabrzu wystawiona zostanie bajka „Niesamowite przygody skarpetek”. O godz. 19.00 – „Stosunki prawne”, a o godz. 21.00 „Historie Łóżkowe”.

We wrześniu na deskach Teatru Nowego w Zabrzu oglądniemy jeszcze „Zemstę”, farsę pt. „O co biega” oraz bajkę „Niesamowite przygody skarpetek”.

Październik w Teatrze Nowym zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie, ponieważ właśnie na ten miesiąc zaplanowano premierę sztuki „Chopcy z Roosevelta”.

Spektakl o „złotych latach” Górnika Zabrze jest pomyślany jako lokalna opowieść, z której legniccy twórcy zaproszeni do Teatru Nowego w Zabrzu są dobrze znani. Historia drużyny przełoży się w sposób naturalny na ludzi, którzy ją tworzyli i na miasto, w którym się rozgrywała.

Opowieść o Górniku nie będzie jednak stricte dokumentalna. Teatr nie lubi dosłowności. Artyści tworząc lokalne opowieści czerpią szeroko z faktów, ale potem pozwalają sobie przełożyć je na teatralną metaforę. Dzięki temu spektakl nie pozostaje jedynie lokalny – robi się zrozumiały dla mieszkańców innych miast. W przypadku Górnika takie „zuniwersalizowanie” opowieści jest szczególnie ważne, bo przecież sukcesy drużyny swoim zasięgiem wychodziły daleko poza Zabrze.

teatr