Wystawa dzieł Rafała Olbińskiego

Wystawa dzieł Rafała Olbińskiego

29/11/2022 Wyłączono przez Maja Girycka

Już od jutra w zrewitalizowanym obiekcie Muzeum Górnictwa Węglowego przy ul. 3 Maja 19, który niegdyś stanowił pierwszą siedzibę starostwa powiatowego w Zabrzu, będzie można zobaczyć dzieła Rafała Olbińskiego, jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych w kraju i za granicą polskich artystów współczesnych. Prace artysty na co dzień można oglądać w renomowanych galeriach i muzeach na całym świecie, m.in.: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congress w Waszyngtonie, czy w Suntory Museum w Osace. Są również chlubą wielu prywatnych kolekcji w USA, Japonii i Europie, w tym także w Polsce.

Wernisaż wystawy pt. Warszawa – Nowy Jork odbędzie się we wtorek, 29 listopada, o godz. 18.00. W trakcie ekspozycji, która potrwa do 22 kwietnia 2023 roku będzie można zobaczyć ponad 180 obiektów z najbardziej rozpoznawalnymi dziełami Rafała Olbińskiego. Wśród nich największą grupę stanowić będą projekty okładek i ilustracji do czasopism, które są często samodzielnymi obrazami. Ilustrują one bieżące zagadnienia polityczno-gospodarcze oraz społeczne. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych, zaprojektowanych na okoliczność rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe państwa członkowskie jest okładka magazynu Der Spiegel. Motyw przewodni okładki nawiązuje do greckiego mitu Porwanie Europy, gdzie byk jednocześnie symbolizuje uścisk dłoni. Pomysł ten wykorzystany został później w licznych obrazach, jak również doczekał się realizacji w formie rzeźby. Spośród plakatów, które zaprezentowane zostaną na wystawie, najliczniejszą grupę stanowić będą plakaty teatralne i operowe, które są graficzną syntezą przedstawianych zagadnień. Oprócz nich zobaczyć będzie tu można między innymi plakaty promujące Nowy Jork, a także Zabrze. Odwiedzający wystawę będą mieli okazję podziwiać także rzadko prezentowane rysunki oraz litografie warsztatowe, których wykonaniem Rafał Olbiński zajmował się podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. Tematy przewijające się w malarstwie z tego okresu stały się inspiracją do późniejszego powstania Baśni o miłości i innych dziwnych przypadkach, w których artysta wykorzystuje wątki filozoficzno-moralizatorskie. Prezentowana w Zabrzu wystawa, dzięki specjalnie wydzielonej strefie audio, daje możliwość przeniesienia się w wielowymiarowy świat Rafała Olbińskiego.

Rafał Olbiński jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. O szerokim uznaniu twórcy, będącego przedstawicielem polskiej szkoły plakatu, świadczą liczne nagrody. Otrzymał ich już ponad 150, w tym m.in.: złote i srebrne medale przyznawane przez Art Directors Club of New York i Society of Illustrators w Nowym Jorku i Los Angeles oraz paryską „Prix Savignac” – odpowiednik Oscara, za „najbardziej niezapomniany plakat na świecie”.

Wystawę będzie można oglądać od 30.11.2022 do 22.04.2023 r., od wtorku do niedzieli w godzinach od 12.00 do 18.00. Do niedzieli 4.12.2022 wstęp bezpłatny. Od 6.12.2022 wstęp płatny. Więcej informacji na stronach Muzeum Górnictwa Węglowego.

Partnerami wydarzenia są: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Huta Zabrze SA oraz Zielona Dolina.