Wystawa fotograficzna Arkadiusza Goli „KOBIETY KOPALNI”

Wystawa fotograficzna Arkadiusza Goli „KOBIETY KOPALNI”

01/03/2024 Wyłączono przez Maja Girycka

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza na wystawę prac autorstwa Arkadiusza Goli pn. „Kobiety kopalni”. Cykl „Kobiety kopalni” autorstwa Arkadiusza Goli obejmuje 200 barwnych fotografii wykonanych w 25 polskich kopalniach węgla kamiennego. Wystawa będzie dostępna w zrewitalizowanej Wieży Ciśnień przy ulicy Zamoyskiego 2 w Zabrzu aż do 26 kwietnia br.

Cykl przedstawia fotografie 200 kobiet pracujących w kopalniach Górnośląskiego Zagłębia Węglowego i Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Poprzez swoje fotografie Arkadiusz Gola opowiada o pracy kobiet w miejscu, które kojarzy się ze światem ciężkiej, męskiej pracy fizycznej. Sfotografowane kobiety zatrudnione były w znacznej części na stanowiskach pracy fizycznej: w działach przeróbki węgla, obsłudze wag kolejowych, zaplecza logistycznego w markowniach i lampowniach, punktach wydawania metanomierzy oraz zaplecza socjalnego utrzymania czystości, magazynach odzieży roboczej, pralni. Część kobiet sfotografowana została na różnego rodzaju stanowiskach biurowych, w łączności kopalnianej, rejestracji czasu pracy, a nawet przy pulpicie sterowniczym.

Zdjęcia z cyklu „Kobiety kopalni” prezentowane były na licznych wystawach, m.in.: podczas 6. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Rybniku (2009 r.), w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (2009 r.), w Muzeum Sztuki w Ołomuńcu (2010 r.), w Galerii GAMU w Pradze (2010 r.), podczas IX Międzynarodowego festiwalu Fotografii w Łodzi (2010 r.), w Uniwersytecie Oxfordzkim (2010 r.), w Centre Historique Miner w Lewarde (2011 r.). Zdjęcia z cyklu zostały uhonorowane III nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej Press Foto w 2009 r.

Na wystawie zaprezentowano dwadzieścia fotografii z cyklu „Kobiety kopalni”. Zdjęcia powstały w latach 2000-2017 w następujących kopalniach: Halemba, Centrum, Bolesław Śmiały, Bogdanka, Bobrek, Bielszowice, Anna.

Wystawa jest czynna, od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00 – 18:00

Arkadiusz Gola urodzony w 1972 roku w Rudzie Śląskiej, polski artysta, fotograf, fotoreporter. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Absolwent, pedagog i doktor Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Zajmuje się fotografią dokumentalną głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Obszar zainteresowań to w szczególności miejsca związane z przemysłem ciężkim. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku, od ponad 20 lat w redakcji „Dziennika Zachodniego” w Katowicach. Laureat licznych konkursów, m.in. Grand Press Photo, Polskiej Fotografii Prasowej. W 2010 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. W 2017 roku odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach wielu muzeów. Prace były eksponowane na wystawach w kraju i za granicą, m.in. Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja.

Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą z kolekcji nabytej przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w roku 2019 dzięki wsparciu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.