Z cyklu DZIECIAK W FILHARMONII

Z cyklu DZIECIAK W FILHARMONII

12/04/2023 Wyłączono przez Maja Girycka

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zaprasza 16 kwietnia 2023 /niedziela/ godz. 16.30 na koncert umuzykalniający dla dzieci od 5 do 10 lat z cyklu DZIECIAK W FILHARMONII.

Bohaterem najbliższego koncertu będzie PUZON – instrument o niesamowitych walorach brzmieniowych, niesamowitej szlachetności brzmienia.

Puzon dysponuje ogromnym potencjałem muzycznym, których na próżno szukać w innych instrumentach dętych. Dzięki czemu odnajduje swoje zastosowanie w wielu gatunkach i stylach muzycznych. Wykorzystywany jest nie tylko w dużych orkiestrach dętych, symfonicznych, czy big bandach jazowych, ale również w mniejszych zespołach kameralnych, rozrywkowych i folklorystycznych. Coraz częściej można go też usłyszeć jako instrument solowy.

Puzon jak zdecydowana większość instrumentów dętych jest z natury głośnym instrumentem, ale jednocześnie potrafi stać się bardzo subtelnym.

Podczas niedzielnego koncertu magię brzmienia puzonu zaprezentuje Karol Ogrodnik – puzonista orkiestry Teatru Rozrywki w Chorzowie i pedagog w Zespole Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej, a prowadzący Mirosław Krause – z pasją i swadą opowie o tym jakże ciekawym instrumencie.

„Dzieciak w Filharmonii” to propozycja dla najmłodszych, która ruszyła w MCK w styczniu 2022 roku. Po sukcesie „Maluchów w krainie dźwięku”, tym razem do wspólnej zabawy na scenie MCK zapraszamy dzieci nieco starsze – w wieku od 5 do 10 lat. Każdy koncert to prezentacja kolejnych instrumentów muzycznych występujących w orkiestrach symfonicznych. Słuchacze poznają ich budowę, zajrzą do ich wnętrza, często spróbują też wydobyć z nich dźwięki. Założeniem programu jest także ogólna edukacja muzyczna połączona z poznawaniem zasad obowiązujących podczas koncertów, spektakli czy przedstawień, prezentowana w sposób dostosowany do wieku odbiorców.

Wszystkie spotkania będą osobiście prowadzone przez ich autora, Mirosława Krause, dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych I i II st. w Rudzie Śląskiej, pedagoga, animatora kultury, prelegenta, twórcy licznych projektów muzycznych, który zarazem stanie się akompaniatorem dla zaproszonych gości. Zaproszeni goście – muzycy śląskich orkiestr, pedagodzy szkół muzycznych i studenci Akademii Muzycznych, wykonają ciekawy program artystyczny, specjalnie dostosowany do wieku słuchaczy, ukazując możliwości każdego instrumentu. Na potrzeby cyklu powstała autorska piosenka z ciekawymi tekstami, pozwalającymi zapamiętać ważne słowa związane z prezentowanymi tematami.

„Dzieciak w Filharmonii” jest cyklicznym programem muzyczno-edukacyjnym. Każde kolejne spotkanie będzie nawiązywać do poprzedniego i zawierać liczne zagadki, ciekawostki i anegdoty. Cykl spotkań zakłada 2 lata i pozwala poznać następujące instrumenty: skrzypce, wiolonczela, kontrabas, flet, klarnet, obój, fagot, saksofon, trąbka, róg, puzon, tuba, fortepian, akordeon, harfa, organy, klawesyn, głos.

– – – – – –

Bilety w cenie: 20 zł
REZERWACJA BILETÓW tel.: 32 248 62 40 i/lub 512 024 062, e-mail: bilety@mckrudasl.pl
KUP BILET ON-LINE na: www.mckrudasl.pl
Zapraszamy!  

MIEJSKIE CENTRUM KULTURY im. Henryka Bisty
ul. Piotra Niedurnego 69  |  41-709 RUDA ŚLĄSKA
Tel. 32 248 62 40
www.mckrudasl.pl