„Zabrzanie na co dzień i od święta”

„Zabrzanie na co dzień i od święta”

25/11/2022 Wyłączono przez admin

Rok 2022 jest dla Zabrza rokiem wyjątkowym z powodu świętowania setnej rocznicy nadania miastu praw miejskich. Świętują zarówno mieszkańcy, jak i zabrzańskie placówki – oświatowe, kulturalne i sportowe. Niektórzy organizują wystawy fotograficzne, koncerty, a nawet piszą utwory muzyczne dedykowane miastu. Do radosnego świętowania okrągłego jubileuszu przyłączyła się także Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu wydając album „Zabrzanie na co dzień i od święta”.

mbp

100 wyjątkowych fotografii Zabrza, wydanych tylko w 100 w kolekcjonerskich egzemplarzach – właśnie w ten sposób Miejska Bibliotek Publiczna w Zabrzu przyłączyła się do świętowania okrągłego jubileuszu. 23 listopada 2022 w Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu został zaprezentowany album wydany specjalnie z okazji 100 urodzin Zabrza. Twórcami albumu są Arkadiusz Gola, Tomasz Iwasiów oraz Dariusz Walerjański. Album przedstawia 100 archiwalnych zdjęć z życia codziennego Zabrzan wykonanych przez Władysława Dziurzyckiego. Władysław Dziurzycki przez lata pracował jako fotoreporter dla najważniejszych śląskich gazet „Trybuny Robotniczej”, „Dziennika Zachodniego” i „Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej”. Album jest utrwaleniem rozwoju miasta w latach od 1948 roku do 1983 roku.

mbpAlbum nie powstałby, gdyby nie pomysł i zaangażowanie wdowy po zmarłym fotografie – Bogumiły Dziurzyckiej. Pani Bogumiła w trakcie gruntownych porządków w domu znalazła na strychu prawdziwy skarby – ponad 30 000 negatywów przedstawiających Zabrze i zabrzan z okresu końca II wojny światowej i późniejszego PRL-u. To właśnie pomysł pani Bogumiły przekazania fotografii do odpowiedniej placówki miejskiej zapoczątkował stworzenie specjalnego albumu wydanego z okazji 100-urodzin Zabrza.

To prawdziwe szczęście, że taki skarb się zachował. Po otrzymaniu wiadomości o wielkiej liczbie zachowanych negatywów przedstawiających ponad 40 lat z historii Zabrza wiedziałem, że trzeba zaangażować odpowiednich specjalistów, aby uratować długo zapomniane fotografie i je zdygitalizować. – mówi Dariusz Walerjański, jeden ze współtwórców okolicznościowego albumu.

Zdaniem dyrektora biblioteki miejskiej w Zabrzu, Tomasza Iwasiów, również sposób zaprezentowania albumu nie jest przypadkowy – Fotografie są nadrukowane na oddzielne karty, nie są zszyte, dzięki czemu każda z nich może żyć własnym życiem. Można z nimi zrobić cokolwiek – oprawić lub postawić na stoliku – mówi dyrektor biblioteki.

mbpWarty zaznaczenia jest fakt, że wydano tylko 100 sztuk albumów okolicznościowych, a każdy egzemplarz ma swój indywidualny numer. Dzięki temu każda sztuka to prawdziwy biały kruk. Album opatrzony numerem pierwszym dostała w prezencie Prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka Szulik. W wolnej sprzedaży album dostępny jest od 24 listopada w Wypożyczalni Centralnej MBP w Zabrzu.

Tekst: Katarzyna Girycka
Foto: Paweł Janicki