Zabrze świętuje urodziny Janoscha

Zabrze świętuje urodziny Janoscha

01/03/2024 Wyłączono przez admin

Zabrze świętuje urodziny Janoscha.

11 marca Janosch – popularny pisarz i autor literatury dziecięcej, a jednocześnie Honorowy Obywatel Miasta Zabrze – obchodzić będzie 93. urodziny. Tradycyjnie więc na początku marca nasze miasto będzie świętować janoschowy geburstag!

cop

Impreza „Janosch. uRodziny” rozpocznie się już 2 marca, kiedy to w Teatrze Nowym w Zabrzu przedstawiony zostanie monodram „O Śląsku po śląsku – Mianujom mie Hanka” wg tekstu Alojzego Łyski, a zrealizowany przez Teatr Korez. Spektakl rozpocznie się o godz. 17, a bilety są do nabycia w kasie Teatru Nowego.

Kolejnym etapem będzie bezpłatna wycieczka pieszo-autokarowa Śladami Janoscha planowana na sobotnie południe (9 marca). Oprowadzać będzie Dariusz „Gryzok” Walerjański, który zaprezentuje miejsca związane z zabrzańskim życiem Horsta Eckerta. Zapisy w Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu pod numerem telefonu 32 271 04 74 do 6 marca. Decyduje kolejność zgłoszeń.

10 marca na profilu Małgorzaty Mańki-Szulik, prezydent Miasta Zabrze, odbędzie się wernisaż prac i ogłoszone zostaną wyniki dziecięcych konkursów plastycznych „Bohaterowie bajek Janoscha”.

Finał urodzin Janoscha przewidziany został na 11 marca. Wpierw o godz. 10.30 na placu Wolności uroczyście odsłonięta zostanie rzeźba Tygryska, jednej z postaci z bajek zabrzańskiego artysty. Imprezę zwieńczy „Janoschowe Bajanie – za co dzieci kochają Misia i Tygryska”, czyli dyskusja z udziałem prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik, prof. Angeli Bajorek, prof. Grażyny B. Szewczyk oraz redaktora Jerzego Illga. Wręczone zostaną nagrody laureatom konkursów plastycznych „Bohaterowie bajek Janoscha”. Do uroczystości dojdzie w Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego przy ul. 3 Maja.

Janosch, a właściwie Horst Eckert urodził się w 1931 r. przy ul. Piekarskiej w Zabrzu-Zaborzu. W wyniku zmian wynikających z wojennej zawieruchy, przeniósł się wraz z rodzicami do Niemiec i zamieszkał w Oldenburgu. Szybko okazało się, że ma spore zdolności artystyczne, dzięki którym wydał ponad 300 własnoręcznie ilustrowanych książek dla dzieci, które przetłumaczono na ponad 30 języków świata. W Polsce znany jest także dzięki książce „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”, przedstawiającej losy mieszkańców Górnego Śląska w latach 30., 40. i 50. XX wieku. W 2004 r. powieść została przeniesiona na deski Teatru Korez Katowic. Obecnie pisarz mieszka w San Miguel na Teneryfie. W 2011 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zabrze.

Źródło COP