Zagłosuj na zabrzańskie obiekty w konkursie „Modernizacja Roku”

Zagłosuj na zabrzańskie obiekty w konkursie „Modernizacja Roku”

04/04/2022 Wyłączono przez Maja Girycka

Rozpoczęła się 26. edycja Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Wśród inwestycji poddanych pod głosowanie znalazła się zrewitalizowana Wieża Ciśnień przy ul. Zamoyskiego – w kategorii obiekty zabytkowej oraz Śląskie Centrum Inżynierskie Wspomagania Medycyny i Sportu przy ul. Roosevelta – w kategorii obiekty szkolnictwa i edukacji.

Głosowanie trwa od 1 kwietnia do 20 maja br. Swój głos oddać można raz na dobę – na jeden obiekt – w każdej z kategorii konkursowych. Dla głosujących przewidziano nagrody. Głosować można na stronie ⤵️https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/editions/2837/plebiscite/stage-1?field_city_value=zabrze&title=

Wieża Ciśnień przy ul. Zamoyskiego powstała w 1909 r. jako element miejskiej sieci wodociągowej. Została zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda i radcę budowlanego Friedricha Loose. Ma 46 metrów wysokości i 23,3 metra średnicy. Jej zasadniczą konstrukcję stanowi osiem filarów na planie ośmioboku foremnego oraz filar centralny. Pod mansardowym dachem znajdował się zbiornik na wodę, który w ostatnich latach został zdemontowany. Dolną część obiektu stanowią trzy kondygnacje użytkowe, na których mieściły się mieszkania i biura. W niedawno odrestaurowanym budynku działać będą m.in. kawiarnia oraz interaktywna wystawa przybliżająca zagadnienia związane z węglem.

Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia (EHTIC – European HealthTech Innovation Center) to jedna z kluczowych i najważniejszych inwestycji tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Centrum jest wspólnym projektem Politechniki Śląskiej, Miasta Zabrze oraz firmy Philips.

Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia to samodzielna jednostka powstała w ramach struktur Politechniki Śląskiej w Zabrzu. Do jej kluczowych zadań będzie należeć prowadzenie badań naukowych, a także studiów podyplomowych oraz opracowywanie i wdrażanie nowoczesnych technologii i wyrobów medycznych, służących poprawie profilaktyki, wczesnej diagnostyce i skutecznemu leczeniu chorób. Innowacje mają być skoncentrowane na badaniach nad sztuczną inteligencją, telemedycyną oraz informatyką kliniczną. Jego inauguracja stanowi kluczową część jubileuszowych obchodów 100-lecia obecności marki Philips w Polsce.

Zdjęcia: UM Zabrze