Biblioteki prezent dla miasta

Biblioteki prezent dla miasta

16/11/2022 Wyłączono przez Maja Girycka

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu prezentuje album fotografii Władysława Dziurzyckiego, który został wydany z okazji 100-lecia nadania Zabrzu praw miejskich.

Władysław Dziurzycki był fotoreporterem, który przez lata pracował dla najważniejszych śląskich gazet: „Trybuny Robotniczej”, „Dziennika Zachodniego” oraz „Głosu Zabrza”. Do naszego regionu przyjechał z Bochni. Z Zabrzem, w którym mieszkał, związany był do końca życia. Jego fotograficzny dorobek stanowi nie tylko bogate wspomnienia obrazu naszego miasta, ale także przekazują całą masę emocji związanych z życiem codziennym zabrzan, tym spędzanym w pracy, jak i poza nią. Teraz możemy do tego powrócić dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabrzu. Album „Zabrzanie na co dzień i od święta” powstał z okazji 100-lecia Miasta Zabrze i ukazuje zachowane przez fotografa pięć dekad XX wieku, od 1948 do 1983 roku.

Album jest prawdziwym białym krukiem. Został bowiem wydany jedynie w 100 egzemplarzach. To jednak nie koniec wyjątkowości tego wydawnictwa bowiem o jego kolekcjonerskiej wartości świadczy forma. Nie jest to pospolita książka, a eleganckie, składane etui, w którym znajdziemy dokładnie 100 zdjęć. Co warto podkreślić – każdy z egzemplarzy ma swój przypisany numer, a fotografie są ręcznie numerowane. Oryginalne „pudełko” już samo w sobie jest ozdobą, a dodatkowo zbiór luźnych zdjęć pozwala na ich indywidualne wykorzystanie. Fotografie wydrukowane są w najwyższej jakości i opatrzone stosownym podpisem, a ich wyborem zajął się specjalnie powołany do tego zadania zespół. W jego skład weszli: fotografik Arkadiusz Gola, grafik Marian Oslislo, historyk Dariusz Walejrański oraz dyrektor MBP w Zabrzu i pomysłodawcy projektu Tomasz Iwasiów. Wybrali nietuzinkowe kadry przedstawiające życie mieszkańców oraz najciekawsze wydarzenia z dziejów Zabrza.

Nie pokazujemy architektury zabrzańskiej czy szeroko rozumianej przestrzeni miejskiej. Nie to było przedmiotem naszych zainteresowań – podkreśla Tomasz Iwasiów, dyrektor MBP w Zabrzu. – Wybrane 100 fotografii przedstawia to, co nadaje charakter fotografii, czyli ludzi. To oni są najważniejsi na tych zdjęciach i to przez ich pryzmat chcieliśmy pokazać to wszystko, z czego słynie Zabrze, jak medycyna, sport czy kultura. –

Album „Zabrzanie na co dzień i od święta w fotografii Władysława Dziurzyckiego z lat 1948-1983” zostanie oficjalnie zaprezentowany 23 listopada 2022 r. w Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W wolnej sprzedaży dostępny będzie od 24 listopada 2022 r. w Wypożyczalni Centralnej MBP w Zabrzu.