Czytelnia pod chmurką, czyli w Zabrzu dobrze nam się czyta

Czytelnia pod chmurką, czyli w Zabrzu dobrze nam się czyta

17/05/2024 Wyłączono przez admin

Czytanie jest trochę jak sport: poprawia kondycję psychiczną i fizyczną, uczy koncentracji i kreatywności, wymaga systematyczności, no i można bić rekordy! Pierwsze miejsce na świecie w długości czytania na mieszkańca zajęły Indie – ponad 10 godzin przeciętnie spędzono w tym kraju na lekturze. W Polsce padł rekord czytania na przerwie. W 2023 roku aż 578 433 osób wzięło udział w akcji wspólnego czytania w szkole.

My też podążamy za trendami, i jak co roku, i tym razem zaprosiliśmy zabrzan do czytelni pod chmurką.

W minioną środę 15 maja spotkaliśmy się na Placu Teatralnym, by wspólnie poczytać książki, które lubimy, podzielić się swoim czytelniczym doświadczeniem. Do mikrofonu ustawiała się kolejka! Czytały kobiety i czytali mężczyźni, dzieci, młodzież i dorośli (rewelacyjne w interpretacji tekstu uczennice z  III LO oraz utalentowani uczniowie z Zespołu Szkół nr 10) – bez barier i w atmosferze pełnej życzliwości.

Wybrzmiały fragmenty z thrillerów, powieści obyczajowych, sensacyjnych, kryminałów, bajek, a nawet z książek badawczych! Bawiliśmy się tekstem, czytając na wyrywki z losowo wybranych stron, a nawet łącząc w jedno teksty z różnych książek. Było przyjemnie i swobodnie – nikt nie był skrępowany, panie z zabrzańskiego Kręgu Kobiet z Pasją słuchały czytających i szydełkowały. Można było kupić dla siebie książkę na kiermaszu, rozsiąść się na leżaku i skosztować aromatycznych chińskich herbat, które zaserwowała nam herbaciarnia Dragon Tea, posłuchać muzyki gitarowej w wykonaniu pana Klaudiusza Sokołowskiego. Bo wiadomo, że muzyka , herbata i książka to zestaw idealny!

W akcję włączyła się tradycyjnie Miejska Biblioteka Publiczna, zabrzański oddział Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, Teatr Nowy, a sprawczyniami czytelniczego poruszenia były bibliotekarki z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi wraz z Fundacją Wspierania Rozwoju Szkoły „Nasza Trójka”.

Dziękujemy za to spotkanie. Nie traćcie czytelniczej formy ­– do zobaczenia za rok!

Iwona Wieczorek-Bartkowiak