Dęciaki na Carnallu

Dęciaki na Carnallu

22/09/2023 Wyłączono przez admin

„Wesołych trąbek słychać granie
natężasz ucho, równasz krok,
a słowa same jak motyle sfruwają
z warg i lecą w mrok.
Któż nam wesołą piosnkę przysłał?”

/Bułat Okudżawa/

Pomysł świetny i wykonanie także. Pomysł: zebrać w jednym miejscu orkiestry górnicze – niematerialne dziedzictwo kulturowe UNESCO oraz muzyków nawiązujących do „dętego” grania, trębaczy wszelkiej maści i oddać hołd tradycji orkiestr dętych. Wykonanie: w jednym miejscu, jednego wieczoru, na Carnallu wystąpili: Fanfara Avantura, Brass Federacja,L.U.C. & Rebel Babel Ensemble oraz Rahim i Fokus, Jazzband Młynarski – Masecki, Pogodno i Ziut Gralak, górnicze orkiestry dęte z KWK: Rydułtowy, Jas-Mos, Marcel i Sośnica, a także Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Było bałkańsko, rapersko, hip-hopowo, orleańsko (Nowy Orlean), śląsko, tanecznie i wspólnie. Tak też komentowano: że spotkaliśmy się, byliśmy razem przy dźwiękach może elitarnych, a przecież tak pierwotnych, bliskich rytmicznie każdemu – w większości. Świetnym pomysłem było granie muzyków wśród publiczności w czasie przygotowywania sceny do następnych występów.

Brawa dla Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu za doprowadzenie do wpisania górniczych orkiestr dętych na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO; brawa dla Organizatorów: Stowarzyszenia „Pokolenie” i Muzeum Górnictwa Węglowego za zorganizowanie i doprowadzenie do końca tego barwnego projektu. Większość chciałaby tańczyć do rana, a nie do po 23.00 ale… zbliżał się poniedziałek. Jest więc w orkiestrach dętych jakaś siła…

Satchmo byłby z nas dumny.

Tekst i foto: P.M.