Ile wart jest człowiek? Czyli… pożar w sercu Zabrza!

Ile wart jest człowiek? Czyli… pożar w sercu Zabrza!

07/02/2023 Wyłączono przez admin

Jak świat światem, zawsze obok bogatych żyli biedni, obok zaradnych mniej zaradni, obok kreatywnych z pomysłem na życie, zabłąkane dusze. Ci jedni i ci drudzy nie potrafią żyć ze sobą ale jednocześnie bez siebie także nie. Takie są uwarunkowania społeczne i nikt i nic tego faktu nie zmieni. W całej historii ludzkości mamy dowody na to, jak trudne jest pomaganie innym. Pomaganie okazuje się nie lada wyzwaniem, gdyż nie zawsze nasza pomoc, w naszym indywidualnym spojrzeniu jest rzeczywistą pomocą. Swoisty paradoks. Pomagając możemy zaszkodzić.

W chwili gdy osoby zajmujące się potrzebującymi uzmysłowiły sobie, jaka na nich ciążyć odpowiedzialność, zaczęły tworzyć się profesjonalne, opracowane na podstawie badań, systemy, metody pomocy. Z nieformalnych grup wytworzyły się organizacje humanitarne o zasięgu światowym, którym towarzyszą, mniejsze, równie skuteczne w działaniu na rzecz potrzebujących. Ogólnie rzecz biorąc altruizm, bo o nim tu mowa, jest jedną z charakterystycznych cech człowieka, dzięki której tysiące ludzi może się realizować i mieć poczucie sensu życia. Właśnie z takich naturalnych pobudek w 2005 roku powstaje w Zabrzu Stowarzyszenie Wielka Flota Zjednoczonych Sił. Na przestrzeni bez mała 18 lat Flota stała się dojrzałą organizacją, która wspiera potrzebujących. Jej liderzy angażują  się w wiele projektów, do których pozyskują potrzebne fundusze. Przez lata zaskarbili sobie sympatię wielu osób, zarówno darczyńców, jak i wolontariuszy. „Chcę z tym skończyć”, „Akademia przygody”’, „Zabrzański Podwórkowy Turniej Piłki Nożnej” i „Aktywne wakacje” to przykłady zrealizowanych projektów. Natomiast projekt „Nasza Chata” to nazwa świetlicy środowiskowej prowadzonej przez Flotę. Jednak z bogatej aktywności społecznej Zjednoczeni znani są zabrzanom z organizowania Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku dzięki ich zaangażowaniu, zabrzanie zebrali rekordową kwotę, 190 679,96 zł! Brawo My! Brawo Wy! Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej!

flota

Tymczasem jest 1 lutego 2023 godzina 3:56. Wybucha pożar w Kamienicy pod Orłem przy ulicy Dworcowej w Zabrzu. Płonie dach i strych zabytkowego budynku. Natychmiastowa ewakuacja mieszkańców i przybycie służb ratunkowych zapobiegło większej tragedii.

Tylko życie może płatać takie figle. W budynku, którego dach strawił pożar, swoją siedzibę ma Stowarzyszenie. Z pozycji „pomagamy potrzebującym” sami znaleźli się w sytuacji potrzebujących pomocy. Pokażmy im, że są dla nas ważni i potrzebni. Kto tylko może i potrafi, niech wyciągnie pomocną dłoń. Im samym trudno prosić – można to zrozumieć. Uruchomili zrzutkę, w której do wzięcia udziału zachęca Redakcja Pokładów Kultury.

Jak mawiał Jan Paweł II, „Człowiek jest tyle wart, ile może dać innemu człowiekowi”.

Pożar w sercu Zabrza | zrzutka.pl

http://www.wielkaflota.comStowarzyszenie Dzieci i Młodzieży „Wielka Flota Zjednoczonych Sił” | Zabrze | Facebook