Wizyta Przetopka w Zabrzu

Wizyta Przetopka w Zabrzu

07/02/2023 Wyłączono przez admin

Materiał powstał w ramach praktyki zawodowej Emilii Sowik, uczennicy III klasy Zabrzańskiego Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego w Zabrzu.

mh

 

W piątek, 3 lutego przyjechali do naszego miasta przedstawiciele Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, nowego obiektu na Szlaku Zabytków Techniki. Korzystając z zaproszenia Muzeum Górnictwa Węglowego, zwiedzili Wieżę Ciśnień, która jest jednym z symboli przemysłowego charakteru Zabrza, CARBONEUM – centrum wiedzy o węglu oraz wystawę Rafała Olbińskiego w nowo zrewitalizowanym budynku pierwszego zabrzańskiego starostwa powiatowego. 

mh

Przetopek, źródło: Muzeum Hutnictwa.pl

Muzeum Chorzowie Hutnictwa zostało założone w 2019 roku, jako pierwsze tego typu muzeum w Polsce w pełni przeznaczone dziedzictwu materialnemu oraz niematerialnemu hutnictwa żelaza i stali. Najstarsza część budynku, w którym funkcjonuje Muzeum Hutnictwa, zbudowana została w 1895 r. Pierwotnie była tam zlokalizowana elektrownia Huty „Królewskiej”. W latach 1898-1911 Huta zapewniała zasilanie miastu Królewska Huta (dzisiejszy Chorzów). Po przejęciu dostaw prądu dla miasta przez elektrownię w Chorzowie, budynek zachował funkcję dostarczając zasilanie hucie.

Ideą Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest  troska o pamięć i głębokie przekonanie o jej życiodajnym znaczeniu. W sercu dawnej Królewskiej Huty powstała inspirująca przestrzeń, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość stworzyć mają harmonijną całość.

Muzeum oferuje nam wystawę stałą „Królestwo Żelaza” na temat potencjału huty oraz rozwijającego się wokół niego miasta. Jest też znakomitym świadectwem roli jaką pełniła w rewolucji przemysłowej.