INDUSTRIADA 2021

INDUSTRIADA 2021

07/09/2021 Wyłączono przez Maja Girycka

INDUSTRIADA, święto Szlaku Zabytków Techniki to największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w naszej części Europy. Dwunasta edycja już 11 września pod hasłem „Technika. To Was zaskoczy!”.

W tym dniu Kopalnia Guido zaprasza na „Guido Mroki – technika, ludzie, kopalnie”, premierowe zwiedzanie zmienionej Trasy Mroki, przygotowanej specjalnie na INDUSTRIADĘ.

W dniu INDUSTRIADY zlikwidowana już Kopalnia Doświadczalna M-300 ożywa dla Indunautów. Wszystkie porzucone i zapomniane maszyny i urządzenia górnicze budzą się do nowego życia. W trakcie wyprawy w najgłębsze i najsurowsze rejony kopalni, przewodnicy opowiedzą Wam ich historię, która zamknięta została w starych, porzuconych przez górników kiedyś tu pracujących na dole, butelkach. Wyłączone z ruchu taśmociągi, przenośniki zgrzebłowe, kruszarki i inne urządzenia górnicze, były świadkami świetności Kopalni Doświadczalnej M-300. Od tego czasu minęło ponad ćwierć wieku.

Sztolnia Królowa Luiza zaprasza na „Szalone barwy wynalazków”, zwiedzanie podziemi w połączeniu ze strefą naziemną. Tematem przewodnim są wyjątkowe wynalazki, które zmieniły i wpłynęły na rozwój przemysłu, szczególnie górnictwa. Zaczynamy zwiedzania od najważniejszego wynalazku XIX wiecznego górnictwa, czyli maszyny parowej.

Ciekawą opcja jest też zwiedzanie pn. „Podziemne Miasto Robotów”. Roboty opanowały nasze podziemia. Ożywiły dawno uśpione maszyny górnicze. Roboty prawdopodobnie porozumiewają się z maszyną za pomocą innego, nieznanego nam języka. Każdemu śmiałkowi, któremu uda się zejść do podziemi, może uda się porozmawiać z androidami i dowiedzieć czegoś więcej o naszych maszynach górniczych. Może dzięki temu poznamy kopalnię z ich perspektywy. Nasze Androidy przetłumaczą dla nas wspomnienia i historie maszyn górniczych, które towarzyszą nam już od tylu lat.

W trakcie industriadowego święta nie może zabraknąć Trasy Wodnej, jednej z najbardziej zróżnicowanych i wyjątkowych ofert w całym kompleksie. Trasa Wodna to niesamowita przygoda, ukryta pod ulicami śląskiego miasta, w XIX-wiecznych, oryginalnych wyrobiskach dawnej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej i jednocześnie najdłuższa tego typu podziemna trasa w górnictwie węglowym!

Przez cały dzień INDUSTRIADY w Parku 12C zapraszamy na warsztaty kreatywne, muzyczne i naukowe.

Zwieńczeniem INDUSTRIADY 2021 będzie organizacja koncertu plenerowego w Strefie Carnall. Wystąpi CHEMIA, polski zespół rockowy. Po koncercie zapraszamy na wyjątkowe widowisko przygotowane przez aktorów teatru ulicznego pn. „Grawitacja”. Dynamiczne show wzbogacone o pokaz laserów oraz taniec oparty o techniki powietrzne. Natomiast gwiazdą wieczoru będzie MROZU.

Więcej informacji na stronie www.industriada.pl