Nasz skarb, Ziemia

Nasz skarb, Ziemia

10/05/2024 Wyłączono przez admin

Marysia, bohaterka przedstawienia zabrzańskiego Towarzystwa Teatralnego T.Art skarb znalazła pod ziemią, uczestnicy 31. Tygodnia Ziemi uznali, że jest nią nasza planeta. 10 maja, w Muzeum Górnictwa Węglowego uroczyście zakończono największe wydarzenie w województwie śląskim i jedno z największych w Polsce, edukujące i zachęcające do dbania o naturę.

Franciszek Morcinek, laureat nagrody w konkursie plastycznym „W drodze do przedszkola”

mgwMój pomysł był taki: pokazać Ziemię w przyszłości, w dwóch odsłonach: gdy będziemy działać według ekologicznych zasad i gdy z nich zrezygnujemy, zignorujemy je. Lubię plastykę, ale udział w konkursie na plakat Tygodnia Ziemi był przypadkiem. Swój namalowałem na lekcji. Wykonywaliśmy je – ja oraz moje koleżanki i koledzy z klasy – razem z młodszymi uczniami. Dla pierwszoklasistów byliśmy ortograficznym wsparciem. Na co dzień staram się segregować śmieci, a w przyszłości nie wykluczam udziału w kolejnych konkursach, zachęcających do dbania o planetę – mówi Tomasz Wysocki, autor nagrodzonego plakatu Jutro na Ziemi ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Katowicach.

Poza konkursem na plakat młodzież i dzieci prezentowali talenty w dwóch innych: plastycznym – dla najmłodszych, pod nazwą „W drodze do przedszkola” oraz fotograficznym. Uczestnicy, którzy wzięli do ręki aparat pokazali to, co wdać za oknem.

Zanim laureaci konkursów odebrali nagrody, zobaczyli spektakl „Podziemne skarby”, w wykonaniu T.Art. Miejscem akcji były okolice Zabrza, a główną bohaterką Marysia, dobra i dzielna dziewczyna, ruszająca w świat, czyli do Zabrza, by zarobić na swoje utrzymanie i remont domu. Marysi towarzyszyła muzyka i wydarzenia angażujące publiczność, a na scenie, obok niej, pojawiali się Skarbnik, utopiec i Diabeł. Morał teatralnej opowieści jest uniwersalny: zawsze trzeba być dobrymi i nie tracić wiary w osiągnięcie celu.

Tekst i foto: IDA POPIOŁEK