Z muralu na papier

Z muralu na papier

10/05/2024 Wyłączono przez admin

W najbliższy czwartek, 16 maja  o godz. 18.00 Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi zaprasza na wernisaż wystawy pt. Z MURALU NA PAPIER, na którą złożą się grafiki artystów z kręgu Street Artu z kolekcji Bartosza Szaleńca.

gsw

Wystawa ilustruje niezwykłą ewolucję malarzy z kręgu Street Artu, którzy rozpoczęli swoją karierę od spontanicznych, nieraz anonimowych akcji artystycznych na ulicach miast, a obecnie są cenionymi twórcami, których prace prezentowane są w muzeach i galeriach w Polsce i za granicą. Eksponujemy prace czołowych artystów polskiej sceny sztuki miejskiej, takich jak m.in.  M-City/Mariusz Waras, Bezt/Mateusz Gapski, Sainer/Przemysław Blejzyk, Chazme718/Daniel Kaliński, Pener/Bartek Świątecki, Proembrion/Krzysztof Syruć, SEPE/Michał Wręga. Większość prezentowanych twórców zrezygnowało z niegdysiejszej anonimowości, ale nadal utrzymują swoje pseudonimy jako swego rodzaju markę rozpoznawczą.

Kluczem doboru prac był papier – tradycyjny materiał, który przy wykorzystaniu różnych technik grafiki pozwolił twórcom na przejście z miejskich murów do przestrzeni galeryjnej. Mimo zmiany kontekstu, prace te nadal niosą ze sobą ducha ulicy, widocznego w ich stylu, technice i tematyce, są świadectwem nie tylko różnorodności malarskiej, ale także nieustającej ewolucji Street Artu jako formy artystycznej. Prace pochodzą z kolekcji Bartosza Szaleńca, pasjonata sztuki miejskiej, którego zainteresowanie ewoluowało od podziwiania i fotografowania murali do świadomego kolekcjonowania prac artystów z ulicznym rodowodem.

Wystawa to nie tylko przegląd grafik, ale również wizualizacja artystycznej drogi, która prowadzi od spontanicznych, ulotnych wyrazów miejskiej sztuki do galeryjnych ścian. Zapraszamy do śledzenia tej fascynującej ewolucji.