Niepodległa

Niepodległa

12/11/2022 Wyłączono przez admin

Jak co roku na Placu Warszawskim w Zabrzu odbyły się obchody Dnia Niepodległości z udziałem służb mundurowych oraz przedstawicieli naszego miasta.

Tegoroczne obchody były jednak szczególne. Nie tylko z powodu 100-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu, ale też z racji toczącej się tuż za naszymi granicami wojny. Już dawno słowa wolność, niepodległość i miłość do ojczyzny nie kryły w sobie nuty niepokoju o naszą przyszłość. „Łatwo świętować niepodległość, gdy kule nie latają ponad głowami”– powiedziała dziś obecna podczas obchodów Prezydent Miasta Małgorzata Mańka-Szulik. To prawda. Polska jest jednak jednym z bardziej doświadczonych pod tym względem narodów i doskonale zdaje sobie sprawę, jak łatwo ową niepodległość stracić i jak trudno ją wywalczyć.

Obchody Dnia Niepodległości uświetnił występ młodzieży z III Liceum Ogólnokształcącego, przygotowanej pod kierunkiem Magdaleny Kaernbach-Wojtaś i Katarzyny Kupiec. Na nowo wybrzmiała tutaj poezja Przybyszewskiego, Adama Asnyka czy piosenki Sanah. Tradycyjnie mogliśmy również posłuchać orkiestry górniczej pod batutą Henryka Mandrysza.

O godzinie 11.00 w kościele św. Anny w Zabrzu odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem chóru „Resonans con tutti”, a pod tablicą “Tych co grobu nie mają” nastąpiło złożenie kwiatów.

Mamy jeszcze to szczęście świętować 11 Listopada w miarę beztrosko, ciesząc się z posiadanych praw. Tym bardziej cieszy obecność nie tylko ludzi starszych, także tych – pamietających czasy wojny, nie tylko służb mundurowych i organizacji, którym bliska jest idea patriotyzmu, ale również dzieci z chorągiewkami i wszystkich mieszkańców Zabrza, którzy postanowili uczcić ten dzień przychodząc na zabrzańską uroczystość.

(AP)
Foto: Paweł Janicki