Smykom Rzeczywistość przedstawiona – Legenda o Zabrzu

Smykom Rzeczywistość przedstawiona – Legenda o Zabrzu

17/10/2022 Wyłączono przez admin

Smykom Rzeczywistość przedstawiona to inicjatywa Towarzystwa Artystycznego T.Art, od lat towarzysząca corocznemu Festiwalowi Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”, który odbywa się w Teatrze Nowym w Zabrzu. Właśnie  w ramach imprez towarzyszących dzieci mogą zapoznać się ze współczesną dramaturgią i na miarę swoich umiejętności współtworzyć sam festiwal, występując przed swoimi młodszymi kolegami i koleżankami.

Spektakle dla dzieci muszą być bliskie ich postrzeganiu świata, a jednocześnie w sposób nienachalny zainteresować formą i treścią. Pomysł na powstanie Legendy o Zabrzu zrodził się więc nieprzypadkowo, wszak dzieci opowiadają o tym, co stało się zalążkiem ich rodzinnego miasta. I to w dodatku Jubilata, który w tym roku obchodzi swoje 100-lecie!

A czymże byłoby nasze miasto bez św. Barbary, czy Mieczysławą Zabrzeskiego? O tym mogli się przekonać uczniowie SP nr 30, którzy mieli możliwość obejrzenia spektaklu. 

W przedstawieniu było wszystko to, co w prezentacjach dla najmłodszego odbiorcy najważniejsze, czyli m.in. wyraźnie sprecyzowane postaci, symbolizujące walkę dobra ze złem. Paradoksalnie niejaki Zabrzeski – założyciel  naszego miasta, niestety nie należał do ludzi dobrych i sprawiedliwych, ale już postaci św. Barbary i św. Doroty zrównoważyły przekaz spektaklu, dowodząc ostatecznie, że dobro zwycięża.

Piękny przekaz legendy ubarwiły także stroje poszczególnych postaci (zwłaszcza Utopców!) oraz tworząca nastrój muzyka.

Zespół teatralny „Nie przeszkadzaj” ze Szkoły Podstawowej nr 30 poradził sobie na scenie całkiem sprawnie, choć dla wielu aktorów spektakl jest ich teatralnym debiutem. Oczywiście niebagatelny wpływ na kształt i formę przedstawienia miała reżyserka spektaklu – Pani Anna Dermont-Brandys 

Zespół teatralny „Nie przeszkadzaj” ze Szkoły Podstawowej nr 30 poradził sobie na scenie całkiem sprawnie, choć dla wielu aktorów spektakl jest ich teatralnym debiutem. Oczywiście niebagatelny wpływ na kształt i formę przedstawienia miała reżyserka spektaklu – Pani Anna Dermont-Brandys – instruktor teatralny z imponującym doświadczeniem. I to ona także jest autorką legendy, którą postanowiła przełożyć na utwór sceniczny. Sprawiła tym samym, że nasze miasto stało się nam jeszcze bliższe.   

Tekst i foto: (AP)