Świąteczna dekoracja uczniów zabrzańskiego Plastyka
14/12/2022 Wyłączono przez Maja GiryckaW budynku Urzędu Miejskiego w Zabrzu przy ul. Religii 1 od 9 grudnia podziwiać można wyjątkową szopkę. Przygotowali ją uczniowie z zabrzańskiego Plastyka (Liceum Plastyczne i Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych).
Ta cykliczna inicjatywa młodych zabrzańskich artystów rokrocznie zaskakuje kreatywnym podejściem do tradycyjnego tematu szopek bożonarodzeniowych. Szopki realizowane przez uczniów i nauczycieli zabrzańskiego plastyka niosą ze sobą ideę świąt w odniesieniu do wybranych motywów przewodnich lub aktualnych wydarzeń.
Inspiracją dla formy tegorocznej szopki bożonarodzeniowej, utrzymanej w stylistyce sztuki ulicy i murali, jest hasło „Tradycja źródłem nowoczesności”. Uproszczone kształty figur bohaterów szopki i ograniczona paleta barw tworzą syntetyczną kompozycję wymalowaną na wewnętrznych ścianach sześcianu, będącego synonimem stajenki – groty, w której narodził się Chrystus.
Minimalistyczna konstrukcja zestawionych ze sobą lnianych blejtramów stanowi kontrast dla bogatego wnętrza. Na straży, u wejścia do stajenki, stoją Aniołowie, których dynamiczne pozy i trzymane w rękach atrybuty w postaci laptopa i telefonu komórkowego, odnoszą się do współczesności. A jednak, gdy zajrzymy do środka, zobaczymy, że postaci Świętej Rodziny, pastuszków, Trzech Króli i towarzyszących im zwierząt zachowane są w tradycyjnej stylistyce, przepełnionej harmonią oraz spokojem. Sylwetki figur wymalowane w wąskiej gamie barwnej, opartej na walorze czerni i bieli, nawiązują do tradycji górnictwa w Zabrzu, natomiast trzy kolory: czerwień, błękit i żółć, zostały bezpośrednio zaczerpnięte z flagi miasta. Ten swoisty synkretyzm form i znaczeń tworzy kompozycję ponadczasową, w której tradycja jest inspiracją dla nowoczesności.
Szczególny charakter tegorocznej kompozycji bożonarodzeniowej jest wynikiem rozważań nad 100 -leciem Zabrza. Liczne wydarzenia kulturalne i społeczne, zainicjowane oraz realizowane w tym okresie, podkreśliły rolę historii, tradycji, obyczajów w tworzeniu i kreowaniu współczesnego obrazu miasta. Z kolei inkluzyjny charakter street artu rezonuje z duchem Zabrza – miejsca nastawionego na dynamiczny rozwój, miejsca dla ludzi młodych, miejsca śmiało łączącego sztukę nowoczesną z dziedzictwem przeszłości.
Źródło: UM Zabrze