Urodziny Zabrza – Skarbnikowe Gody

Urodziny Zabrza – Skarbnikowe Gody

02/10/2022 Wyłączono przez admin

Zabrze świętuje swoje setne urodziny! Ponieważ jubileusz jest wyjątkowy, uroczystości związane ze świętem miasta trwają już od początku roku. Wiele instytucji kultury zaangażowało się w organizację wyjątkowych eventów i wydarzeń.

Dzięki zaangażowaniu Filharmonii Zabrzańskiej specjalnie na 100. rocznicę nadania praw miejskich Zabrzu, śląski kompozytor Paweł Pudło skomponował symfonię „Koła czasu”. Utwór opowiada o historii Zabrza – od powstań śląskich przez zdynamizowanie górnictwa, aż do rozwoju współczesnej kardiochirurgii. Belgijski kompozytor filmowy i piosenkarz Henri Seroka skomponował utwór „Symfonia dla Zabrza”, którego oprawę wokalną zapewnił zabrzański chór Resonans con tutti. Również z okazji okrągłego jubileuszu powstał autorski projekt artystyczny zabrzanki i fotografki Marty Grochowskiej i Dzielnicowego Ośrodka Kultury w Zabrzu-Biskupicach „100 portretów na 100 lecie Zabrza”. Projekty muzyczne i fotograficzne to tylko przykłady kreatywnych i aktywnych działań zabrzańskiej kultury w ramach świętowania setnych urodzin Zabrza.

Kulminacją urodzinowych atrakcji były SKARBNIKOWE GODY. 1 października 2022 r. o godzinie 11.00 zabrzanie spotkali się na placu Wolności, aby barwnym korowodem wspólnie przemierzyć zabrzańskie ulice kierując się do Parku Miejskiego przy ul. Dubiela. „Fajer na 100 lat” to temat przewodni tegorocznej parady, dlatego kostiumy i przebrania nawiązywały do urodzinowej zabawy.

Barwna Parada

W paradzie uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich, samorządu województwa oraz miast partnerskich m.in. z Niemiec, Francji, Słowacji i Szwecji. Pięknie poprzebierane przedszkolaki i uczniowie szkół ubarwiali korowód pomysłowymi kostiumami. W radosnym pochodzie nie zabrakło także policjantów, strażaków i strażników miejskich, którzy na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo. Motocykle, pojazdy zabytkowe, wozy bojowe i militarne Małej Armii Grupy Śląsk oraz Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu zakończyły paradę. Jedyna w swoim rodzaju Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrza zadbała o dziarską i energiczną oprawę muzyczną.

Piknik Rodzinny w Parku Miejskim przy ul. Dubiela

Ciąg dalszy obchodów miał miejsce w Parku Miejskim, gdzie zorganizowano Piknik Rodzinny. Dla starszych i młodszych przygotowano zabawy, konkursy z nagrodami i warsztaty rękodzielnicze. Ogrom radości i uciechy dostarczył Festiwal Kolorów Holi, dzięki któremu możliwa była zabawa kolorowymi proszkami wystrzelonymi w powietrze. Dzień pełen emocji zwieńczyły koncerty – Ewy Farny, Abba Show i Zakopower. Emocji na pewno nie zabrakło!

Koncert Ewy Farny

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Girycka