Werdykt XXII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej
23/10/2023 Wyłączono przez Maja GiryckaJury XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu w składzie Kamila Baar, Dorota Buchwald (przewodnicząca), Łukasz Drewniak i Jacek Sieradzki po obejrzeniu siedmiu konkursowych przedstawień postanowiło:
Nagrodą im. Stanisława Bieniasza dla najlepszego dramatopisarza – w formie medalu zaprojektowanego przez Zygmunta Brachmańskiego – uhonorować Tomasza Mana za tekst Mała piętnastka.
Przyznać dwa wyróżnienia aktorskie:
- Katarzynie Pałce za rolę Harcerki w spektaklu „Mała piętnastka. Legendy pomorskie” z Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku
- Ireneuszowi Mosio za rolę w spektaklu „Niewolnica Isaura” z Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.
Dwie nagrody:
- Katarzynie Sikorze za choreografię do spektaklu „Chłopaki płaczą” z Teatru Dramatycznego w Warszawie
- Karolowi Wróblewskiemu za rolę w spektaklu „Chłopaki płaczą” z Teatru Dramatycznego w Warszawie
Dwie nagrody za reżyserię:
- Michałowi Buszewiczowi za reżyserię spektaklu „Chłopaki płaczą” z Teatru Dramatycznego w Warszawie
- Tomaszowi Manowi za reżyserię spektaklu „Mała piętnastka. Legendy pomorskie” z Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.
Grand Prix festiwalu
autorskiemu spektaklowi Mateusza Pakuły „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” z Teatru im. Żeromskiego w Kielcach i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie – Mateuszowi Pakule (reżyser) oraz Janowi Jurkowskiemu, Szymonowi Mysłakowskiemu, Wojciechowi Niemczykowi i Andrzejowi Placie za fantastyczne kreacje aktorskie.
NAGRODA PUBLICZNOŚCI XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2023
Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję
w reż. Mateusza Pakuły z Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie
Jury Młodych XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu w składzie Martyna Zadara, Kamil Teichman i Vincent Kowalski po obejrzeniu siedmiu konkursowych przedstawień postanowiło przyznać następujące nagrody:
- ,,Mała piętnastka” świadomość ciała, ruchu i rytmu (3 aktorki) Bożena Borek, Anna Grochowska, Katarzyna Pałka
- ,,Słownik Ptaszków Polskich” za zinterpretowanie trudnego tekstu i przełożenie go na zrozumiały język teatru (reżyser) Krzysztof Matera
- ,,Niewolnica Isaura” przedstawienie brutalnej historii Izaury w sposób niebanalny, nieoczywisty, ale nie zakłamany (reżyser) Martyna Majewska
- ,,Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” za niesamowicie opowiedzianą historię o wrażliwości i dopracowanie spektaklu (reżyser) Mateusz Pakuła.
Wszystkim Laureatom, Twórcom, Członkom Jury i, przede wszystkim, Widzom gratulujemy i dziękujemy za niezapomniane wrażenia, chwilę zadumy i refleksji, które zostaną z nami jeszcze na długi czas!