Wieża Ciśnień z tytułem „Budowa Roku 2021″

Wieża Ciśnień z tytułem „Budowa Roku 2021″

23/09/2022 Wyłączono przez Maja Girycka

Zrewitalizowana zabrzańska Wieża Ciśnień znajdująca się przy ul. Zamoyskiego, otrzymała nagrodę I stopnia i tytuł „Budowa Roku 2021” w kategorii Obiekty przebudowane i rewitalizowane o wartości do 23 mln zł. 

Wzniesiona w latach 1907 – 1909 wieża, mierzy 46 metrów i jest zakończona ośmioboczną kopułą wysokości 10 m, opartą na środkowym trzonie z klatką schodową i ośmiu podporach murowanych. Uroczyście otwarta oddana do użytku 25 września 1909 r. Dostarczała wodę dla znacznej części Zabrza, Maciejowa, Sośnicy i Gliwic. Jej projektantami byli architekt AUGUST KIND i radca budowlany FRIEDRICH LOOSE. W 1939 r wieżę rozbudowano o dodatkowe piętro mieszkalno-biurowe. Koszt budowy wieży wyniósł prawie 247 tys. marek.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji wieża ciśnień odzyskała dawny blask, z korzyścią dla najbliższego sąsiedztwa i regionu! Na nowo określona została funkcja obiektu – wieża zostanie przeznaczona na cele usługowe społeczne, edukacyjne, naukowe i kulturalne. Obecnie budynek wieży ciśnień jest jedną z ważniejszych wizytówek miasta.

Wielkie otwarcie Wieży Ciśnień już 7 października br. Szczegóły wkrótce.

„Budowa Roku” to konkurs Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, w którym nagradzane są najlepsze inwestycje z ostatnich 12 miesięcy. Warto dodać, że Wieża Ciśnień to nie jedyny budynek w Zabrzu, który został doceniony w XXXII edycji konkursu PZITB „Budowa Roku 2021”. W kategorii „Obiekty nauki i oświaty” nagroda I stopnia przypadła w udziale budowie Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia przy ul. Roosevelta.