WILIJO NA POZIOMIE 650

WILIJO NA POZIOMIE 650

25/11/2022 Wyłączono przez Maja Girycka

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zaprasza 13 stycznia 2023 /piątek/ godz. 18.00 na spektakl Teatru dla Dorosłych w Bieruniu pt. „WILIJO NA POZIOMIE 650”. Spektakl prezentowany w ramach cyklu Tyjater po naszymu, czyli po śląsku.

mck


Spektakl opowiada o najdłuższym strajku podziemnym, trwającym od 14 do 28 grudnia 1981 roku w KWK Piast, a jego konsekwencje poniosło wiele miejscowych rodzin górniczych. Aktorzy, wcielając się w typowych górników tamtego czasu, oddali w pełni myśli, lęki, uczucia, ale i frustracje, jakie towarzyszyły strajkującym. Wzrusza scena dziadka czytającego list wnuczka, czy wspólnie odśpiewana kolęda przez górników. Przeraża opowieść Witka o internowanych skaczących z okien, chwyta za gardło rozmowa górnika z podstawioną przez SB kobietą , udającą jego żonę….a wszystko to z przejmującą muzyką, wpływającą na emocje widzów i pozostającymi z tyłu głowy odczytywanymi oryginalnymi tekstami apeli przywódców reżimowych tamtych lat. Jeśli dołożyć do tego przestrzeń wydarzeń dziejących się nad ziemią, płacz kobiet, żon, pytania pozostawionych bez ojców dzieci – wtedy trudno wobec tego spektaklu przejść obojętnym. Jeśli uświadomimy sobie, że wydarzenia te rozgrywały się w okresie świąt Bożego Narodzenia, jeszcze bardziej dotyka to naszych zmysłów. Piękna to uczta dla ducha wspomnień, podróż w niedaleką historię naszego regionu, naszego miasta, naszych rodziców, dziadków- to wręcz obowiązkowa lekcja dla młodego pokolenia, młodzieży i dzieci.

Co ważne, sztuka Marcina Melona w tych małych obrazkach życia bohaterów pozwala wielu widzom utożsamić się z którymś z nich. Przyczyniła się do tego profesjonalna gra aktorów, ale i światło, wyrazista scenografia, czy wspomniana już wcześniej muzyka skomponowana przez młodego artystę z Warszawy. Spektakl mądry, oparty na faktach znakomicie oddający klimat panujący w kopalniach, również współczesnych.

Reżyseria: Joanna Lorenc
Scenariusz: Marcin Melon
Scenografia: Iga Słupska
Muzyka: Augustyn
Występują: Jakub Łasicki, Sławomir Rosowski, Marian Synowiec, Janusz Watoła, Dagmara Kupczyk, Bożena Tomala, Nina Stypułkowska, Magdalena Górkiewicz

– – – – – – – – – – – – – –

BILETY w cenie: 25 zł
Rudzka Karta Seniora: rabat 20 procent (sprzedaż wyłącznie w kasie MCK)
REZERWACJA BILETÓW tel.: 32 248 62 40 i/lub 512 024 062, e-mail: bilety@mckrudasl.pl
KUP BILET ON-LINE na: www.mckrudasl.pl
Zapraszamy!

= = = = = = = = = = = = = = = = =
MIEJSKIE CENTRUM KULTURY im. Henryka Bisty
ul. Piotra Niedurnego 69  |  41-709 RUDA ŚLĄSKA
Tel. 32 248 62 40
www.mckrudasl.pl